İdeal Anne Olma Yaşı Kaçtır? (Bilimsel)

İdeal Anne Olma Yaşı Kaçtır? (Bilimsel)

İdeal Anne Olma Yaşı Kaçtır? (Bilimsel)

Soru: Uzun zamandır sormak istediğim bir soru var.
Öncelikle soru saçma gelebilir ve belkide saçmadır ancak merakımı yenemiyorum.
Bir kadın için en iyi çocuk edinme yaşının 20 li yaşları olduğunu biliyorum bu psikolojikten ziyade fiziksel olarak ta daha sağlıklı hem çocuk en anne için.
Bununla bağlantılı olarak, Döl eskimesi ya da kalitesinin düşmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
Örnekleyerek sorayım;
20 li yaşlarının başında bir çiftin bu yaşta yaptığı çocuklarının genetiği hastalıklar ve sağlamlık açısından aynı çiftin 35 yaşında edindiği diğer bir çocuktan daha iyidir diyebilir miyiz?

33 ten sonra anne olmuş kadınların çocuklarının diş çürümesi ve hastalıklara yakalanması gibi durumların daha önceki çocuklarına göre daha fazla olduğunu gözlemliyorum ( bu basit bir gözlem)
Ve bunun bilimsel yanı varmı diye merak ediyorum.

Cevap: Sperm ve yumurta kalitesi yaşla azalabilir. Yaşla birlikte oluşan mutasyonların sıklığı artabilir. Sperm ve yumurta anormalliği dışında normal bir spermin normal bir yumurtayı döllediği durumda bu sefer annenin sahip olduğu kronik hastalıklar, hamile olduğu süre içinde geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar, maruz kaldığı radyasyon, alkol sigara kullanımı, farkında ya da farkında olmadan toksik madde alımı gibi bir çok etmen devreye girecektir. Bunlar da bebeğin gelişiminde sorunlara yol açabilecektir.

Annenin yaşı arttıkça bebekte kromozom anomalisi gelisme ihtimalinin arttığı bilinen bir gercektir. Bunun icin gebelikte ikili, üçlü, dörtlü testler yapıliyor, bu testlerde anne yaşı en önemli risk faktörüdür.

“Benim annem beni 39 yasinda dogurmus ama ben saglikliyim” şeklindeki beyanlar, bilim degildir. Ornegin down sendromu riski normalde 1400 dogumda bir iken, 35 yaş ustu annelerde yaklasik 4 kat artarak 300 küsur dogumda bire yükselir. (Sizin 300 de bire girmemiş olmaniz sizin şansiniz, riskin yükselmedigi anlamina gelmez)

Anne yaşının getirdiği risk tablosu 35 e doğru hiperbolik yükselir. 30-35 arası riskli, 35ten sonra çok risklidir. Hem anne masada kalabilir hem düşük olma ihtimali, ölü doğma ihtimali fazladır hem de genetik rahatsızlıklar ve engelli olma olasılığı çok artar. Erkek için bu yaşlanma kısmen daha geçtir. Çünkü erkekte sperm üretimi puberteden 70 li yaşlara kadar devam eder ancak kadında doğumdan itibaren belirli yumurta sayısı vardır. Her mens. Döngüsünde bu yumurtalar atılır ve sayısı azalır. Kalanlar da yaşlanır. Tabi kesin olur diye bir şey yok riski oldukça arttırıyor sadece.

31 yaşından sonra genetiksel olarak çocuğun sorunlu doğma olasığı artar 44-45 yaşlarında gebe kalmak bu oranın 2 çocuktan 1’inde ciddi genetik bozukluklar gösterdiği biliniyor (down sendromu gibi), yani genetiksel olarak da bir yaş var ve 30’unuzdan sonra yapılan her çocuk ve sonrası için risk artıyor. Yani aslında yumartanın bekleme süresi artıkça komplikasyon geçirme olaslığı da artıyor vebu durum da bizi genetik bozukluluğa çıkartıyor, Oogeniz oluşumu 11-12 (insandan insana değişim gösterir) başlar. Mayoz Bir noktadan sonra durur, (susturulur) Zamanı gelince tekrar aktifleşir bu süreçte problem yaşama olasığı fazladır, Sperm gibi milyonlarla hücreden olmayıp sadece tek bir hücrenin seçilmesi bunda etkendir

Bu arada çocuk yetiştirme konusunda 40 yaş ve üzeri kadınların daha başarılı olduğuda eklemek gerekiyor. Genç anneler genellikle çocuk yetiştirme konusunda bilgisiz oldukları için daha fazla hata yapıyorlar.

Alakalı sorgular: 30 yaşından sonra anne olunur mu? 40 yaşından sonra anne olunur mu? 50 yaşında anne olunur mu? bebek sağlığı için ideal anne yaşı kaç olmalıdır? kaç yaşında anne olmalıyım? Anne yaşı ve çocuk sağlığı arasındaki ilişki.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir