İç Baklalı Kuzu Etli Enginar

İç Baklalı Kuzu Etli Enginar

İç Baklalı Kuzu Etli Enginar

Bu enginar nasıl bir sebzedir ki; ne yaparsan yap, ne şekle sokarsan sok, tarifsiz bir lezzete sahip. Yani ne zaman bir lokma enginar atsam ağzıma mmmmmm demekten kendimi alamıyorum. Yani, öylesine çıkıveriyor ağzımdan, istemsiz…  

En son paylaştığım enginar tariflerinden birinde, üniversiteden çok sevgili arkadaşım Zuhal, (kendisi Manisa’da yaşar ) enginarı iç bakla ve kuzu etiyle de pişirdiklerini ve çok güzel olduğunu söylemişti.

Enginar aşığı biri olarak, hemen arkadaşımdan tarif aldım. Zaten farketmişsinizdir, enginar sitede ayrı bir kategori, neden?? Çünkü daha sizinle çoook tarif paylaşacağım. Aklımda daha çok tarif var. Hepsine bayılacaksınız.

Bugünkü tarifimizde adından da anladığınız gibi iç bakla, kuzu eti var. Ben hayatım boyunca enginarı hep zeytinyağlı ve bezelyeli yedim. İç baklayla da çok güzel olduğu hep söylenirdi, demek denemek bugüne kısmetmiş.

Ne yalan söyleyeyim enginar ve kuzu etini kafamda birleştiremedim, yakışmayacağını düşündüm içten içe. Ama bir yandan da Egeli arkadaşım Zuhal ” nefis oluyor biz hep öyle yaparız ” dedi. Tabi ki bana da hemen denemek düştü. Yemek pişti. Bir tabağa koydum. Ve onlarca fotoğrafını çektim. Bir türlü istediğim kareyi yakalayamadım. Işık kötüydü, hava yağmurluydu vs. Neyse, istediğime yakın bir şeyler elde edince, biraz da çekinerek yemeğin tadına baktım. Ve… mmmmmm geldi arkasından. Otomatik, vallahi ben bir şey yapmadım.. Kendi geldi.. 🙂

Vee huzurlarınızda iç baklalı kuzu etli enginar.. Mevsimi bitmeden bolca pişirile, keyifle yenile…

Malzemeler :

 • 4 adet yaprakları alınmamış bütün enginar
 • 300 gram iç bakla
 • 350 gr kemiksiz yağsız kuzu kol (irice doğranmış)
 • 1 demet yeşil soğan yaklaşık  
 • 1 demet dereotu
 • 3 adet limon

Yapılışı :

 1. Önce bir limonu genişçe bir kaba sıkarak limonlu su hazırlayın. Ayıkladığımız enginarları kararmasınlar diye bu suya koyacağız. Bir limonu da ikiye bölüp bir kenara koyun. 
 2. Enginarı ayıklamaya başlayın. Daha önceki yazılarımda da anlatmıştım. Ama resim yoktu. Şimdi resme bakarak daha rahat yapabilirsiniz. Enginarı yan yatırıp iki parmak kadarını kesin. Hemen yarım limonlardan birini alıp hızlıca kestiğiniz yere bolca sürün. Her kesme işleminden sonra limonlayın. Şimdi enginarı ortadan ikiye bölün, yine limon. Bu parçaları da ikiye bölün, limon.. Yani kısaca enginarı dörde bölmüş olduk. Sonra içinde eğer tüylü kısım varsa bıçakla ya da çay kaşığı ile kazıyın, limonlu suyun içine atın. Bütün enginarlar için bu işlemi yapın. Enginarlarla işiniz bittiğinde yukarıdaki resme benzer bir şeyler elde etmelisiniz..:)
 3. İç baklaların dışındaki kalın zar kısmını temizleyin, bu biraz zaman alacaktır, daha önceden de hazırlayabilirsiniz. Ben geceden hazırladım, ertesi gün pişirdim baklalara hiçbir şey olmadı.
 4. Şimdi ete gelelim. Düdüklü tencereye zeytinyağı koyun, etleri de koyun güzelce kavurun. Daha sonra etlerin üzerini geçene kadar su koyun ve 15 dakika kadar pişirin. Eğer eski tip düdüklü tencereniz varsa 20 dakika da olabilir.
 5. Etler piştikten sonra tencereyi boşaltın, az zeytinyağı koyun, irice doğradığınız yeşil soğanları çok az kavurun, hemen iç baklaları ekleyin kavurun. Ardından enginarları da limonlu sudan çıkarıp ekleyin ve kavurmaya devam edin. En son etleri de suyuyla birlikte ekleyin, biraz da kaynamış su ekleyin. Üzerine bir limonun suyunu sıkın ve tuzunu atın. Yine düdüklü tencerede 15 dakika daha pişirin.
 6. Yemeğiniz piştikten sonra bir demet dereotunu ince ince kıyıp, yemeğin üzerine ekleyin. Şöyle bir karıştırın ve altını kapatın. Ve üzerine yeterince zeytinyağı gezdirerek 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Ilık servis edin.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir