Hindistan Cevizi Kurusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizi Kurusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizi Kurusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Ben küçük bir çocukken, İzmir’de babam düzenli olarak hindistan cevizi alırdı. Bir yerlerden faydalı olduğunu duymuş olacak ki, elimizde keser tornavida, kırıp açmaya çalışırdık. Çok eğlenceli ama bir o kadar da meşakkatli bir süreçti bu tabii.. İçinden çıkan suyun berrak bir su olmasına şaşırmıştım açıkçası, süt renginde bir şey bekliyordum çünkü. Suyun tadıysa hiç de güzel değildi. Ama biz çok bayılmasakta, önce suyunu içer, sonra da beyaz kısımlarını elimize alır kemire kemire yerdik…

Sonraları aklıma bu beyaz kısımları rendeleyip kendi hindistan cevizi kurumu kendim yapmak geldi. İyi ki de gelmiş. Özellikle baharat dünyasında dönen dolapları da az çok bildiğim için, bir şeyi daha evde yapıyor olmak içimi pek rahatlattı. Lafı uzatmayalım hanımlar beyler. Keklere, kurabiyelere, tatlılara, çikolatalara ve daha birçok şeye gelsin bu hindistan cevizleri…

İşte tarifimiz…

Malzeme

  • 1 bütün Hindistan cevizi

Yapılışı

  1. Önce cevizi kırıyoruz. Bu oldukça zor. En iyisi balkona çıkın, bir çekiçle önce dış kabuğunu çatlatın, sonrası gelir. Yok ben çekiç kullanamam diyenler, o zaman size stres atmak için bir fırsat. Cevizi alın kuvvetlice yere atın. Alt kattakiler muhtemelen size kızacak ama siz de bayağı rahatlamış olacaksınız :))
  2. Sonra suyunu için, ya da çocuğunuza içirin. Dışındaki kalın odunumsu kabuğu temizleyince içindeki dışı kahverengi içi beyaz yenebilir kısım ortaya çıkacaktır.
  3. Bu kısmı ince bir rendeyle rendeleyin. Bu rendenin oldukça ince olması lazım. Eğer rendeniz yeterince ince değilse, kuruduktan sonra rondodan da geçirebilirsiniz.
  4. Rendeledikten sonra bir tepsiye yayıp, fırının içinde kurumaya bırakın. Fırını çalıştırmanıza gerek yok. Ama arada bir karıştırın. 
  5. Kuruduktan sonra bir kavanoza koyun ve serin bir yerde tercihen buzdolabında saklayın.

Afiyet olsun… 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir