En Sosyal Blog

”Herkes Bizi Konuşuyor” Tehlikesi Nedir?

”Herkes Bizi Konuşuyor” Tehlikesi Nedir?

Günümüzde her ne kadar tüketiciler için “BEN” psikolojisi hakim denilse de sürü psikolojisinden sıyrılamadığımızda bir gerçek. Bizler satın alma davranışlarımızda başkalarının satıl aldığını, satın alma davranışı gösteriyoruz. Diğer bir deyişle liderlerin peşine takılıyoruz.
ABD merkezli sosyal medya endeksi Klout’un araştırmasına göre Justin Bieber, kişilerinin tweetlerinin, beğenilerinin, google’da adının geçişlerinin ve diğer sosyal medya yaklaşımlarının esas alındığı listede ilk sırada yer almıştı.
Her ne kadar insanların sadece ürün hakkında konuşma eğilimi fazla olmasa bile pazarlamacılar olarak bizim için en değerli şey ürün hakkında konuşulmasıdır. İşte bu yüzden firmalar; reklam ajanslarıyla, halkla ilişkiler şirketleriyle, ağızdan ağza pazarlamacılarla ve sosyal medya uzmanlarıyla çalışmaktadır.
Şimdi size verecek önemli bir haberim var. Hakkınızda çok fazla olumlu yorumun olmasının laneti ya da yaşadığı ironiye gelince, hakkınızda sürekli iyi şeyler söyleniyorsa; tüketicilerin sosyal kıyaslamadaki standardı yüksek olacaktır. Yani bu tüketiciyi memnun etmek eskisine göre daha zor olacaktır. 
İnsanlar ürünü kullanırken kendilerine şunu soracaklardır. Bu ürün düşündüğüm kadar iyi mi? Eğer cevapları evetse tatmin olacaktır. Eğer cevapları hayırsa ürün ne kadar iyi olursa olsun tatmin olmayacaktır. Çünkü ürün hakkındaki olumlu konuşmalar kişinin beklentisini yükseltmiştir. Bir mucize yaratsanız bile yüksek beklentili insanlar için bu sadece bir tatmin sağlayacaktır daha fazlasını değil.
Ayrıca işin bir de sahip olunma ve statü boyutu vardır. Bir ürün hakkında ki olumlu deneyimler ne kadar fazlaysa o ürüne o kadar fazla kişi sahiptir. Yani artık bu ürün bir statü göstergesi olmaktan çıkmıştır. Bir ürün hakkında duyulan tatmini sağlayan şey herkesin bunlara sahip olamayacağıdır. Çok fazla olumlu yorum herkesin buna sahip olduğunu artık bunun bir değeri kalmadığını gösterebilir.
Unutmadan markanız hakkında fazla konuşulması farkındalık yaratır ama size satış getirmeyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.