Hastalanınca iştahımız neden azalır?

Hastalanınca iştahımız neden azalır?

Hastalanınca iştahımız neden azalır?

Soru: Hasta olduğumuzda (grip vb) canımız neden yemek istemiyor?

Cevap: Otonom sinir sisteminin calismasi, sempatik, parasempatik lifler, sempatiklerin α veβ reseptorleri, stres hormonlari vs. cok derin konu. Ancak şu sekilde cok kaba bir özet yapabilirim;

Normal sartlarda vucut elinden geldigince enerji biriktirmeye, stres durumunda ise bu enerjiyi en etkin sekilde harcamaya yonelir. Yani istirahat ederken mide, barsak bobrek vs. niz tam gaz calisirken, saldır veya kaç durumuna gelindiginde karin ici organlariniz durur, onun yerine kol bacaklariniz, kalbiniz tam gaz calismaya baslar.

Hastalik da bir stresdir.

Hasta olunca yemek yemeli miyiz?

Eğer grip iken bir de bağırsak enfeksiyonu geçirirseniz perişan olursunuz. O yüzden biraz aç kalmak daha iyidir. Merak etmeyin bir kaç gün az yada hiç yemek yemeyince herhangi bir zararı yoktur. Vucudunuzda zaten pek çok enerji deposu bulunuyor. Vucut sadecebunları kullanıp, hastalıkla daha hızlı savaşmak istiyor.

Yemek yedigimizde vücuttaki kanın önemli bir kısmı mide cevresine toplanıyor. Vücut bir kısım enerjiyi sindirim islemine harcamaya başlıyor. Oysa hasta oldugumuzda tüm vücut alarma geçtiği icin olabilecek bütün imkanlarin bu yönde kullanilmasi gerekiyor. Bu nedenle kısa vadede yasamsal olmayan dürtülerin durdurulmasi vucudun kendini iyilestirmesi için gerekli oluyor.

Farelerle yapilan deneylerde bakteriyal hastaliklarda yemenin zararli , virütik hastaliklarda yemenin ise faydali oldugu görülmüş. yemek vucudun seker oranini arttiriyor. Artan şeker bakteriler için bir nimet çunku bu arkadaslar şeker hastasi. Yağlari ve proteinleri bizim kadar etkin kullanamiyorlar. O yuzden hastalaninca yemeği kesip vücudu ketozise sokuyoruz. Kanda şeker yerine ketonlar dolaşmaya başlayinca bakteriler zayifliyor. Virütik hastaliklarda ise yemenin faydali olmasinin nedeni şeker metabolizmasinin yağlara nazaran daha hizli tepki vermesidir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir