Hangi Bölümü Seçmeliyim? Ne Okumalıyım?

Hangi Bölümü Seçmeliyim? Ne Okumalıyım?

Hangi Bölümü Seçmeliyim? Ne Okumalıyım?

Üniversiteye giriş sınavlarının bitmesinin ardından bence şimdi en sıkıntılı döneme gelindi.

Tercih dönemi!

Eğer kendinizi bulduğunuz bir bölüm varsa çok şanslısınız. Ama ne okuyacağına karar veremeyen taraftaysanız gelin birkaç tavsiyeyle kararınızı vermede yardımcı olalım.

·         Kendinizi tanıyın, ilgi alanlarınızın farkında olun.

Çok klişe ama başlangıç noktası burası. İnsanın kendini tanıyabilmesi ilişkilerde de iş hayatında da  çok önemli. Alın kağıt kalemi kendinizi bir sorgulayın. En çok ne yapmak beni mutlu eder? Müzik, tiyatroyla ilgilenmek mı? Edebiyatla uğraşmak mı? Bilgisayar başında sıkılmadan oturmak mı? Sosyal ortamlarda faaliyetlere katılmak mı? Sıkılmadan dinlediğiniz ders hangisi? Birilerine bir şeyler anlatmak, öğretmek keyif verir mi? İnsanların sorunlarını dinlemek mi yoksa insanların haklarını savunmasında yardımcı olmak mı?… Bu gibi soruları kendinize sorduğunuzda en baskın olanlara göre kafanızda bir ben şeması eminim oluşacaktır.

·         Maddi getiriden ziyade ‘’Ben bu işi ölene dek yapabilir miyim?’’ i düşünün.

Kimse pollyannacılık yapmasın, insanın emeğinin maddi karşılığını alabilmek tabii ki çok önemli fakat işin manevi kısmına bakınca can sıkıcı olabiliyor. Bir bölümü belki birkaç yılda okuyacaksınız ama yıllarca onu taşıyacaksınız, kimliğiniz olacak. ‘Bu tam benlik’ dediğiniz bir mesleği bulduğunuzda zaten onu çok severek yapacaksınız ki bu milyarlar kazanmaktan çok daha huzur vericidir. Mezun olduktan sonra o işi yapmayacağınıza karar vermek belli bir yaştan sonra zor ve meşakkatli olabilir. O yüzden şimdiden kendinize sorun, ben bu mesleği yıllarca yapabilir miyim? 25 yaşında da 40 yaşında da bu işle uğraşmak beni mutlu edecek mi?, diye…

·         Ortam değil meslek seçin.

Şimdi diyebilirsiniz ”Ama bir kere okuyoruz üniversite hayatı da önemli”. Çok haklısınız ama alakanız olmayan bir bölümde ortamı iyiymiş diye okumak size 4 yıllık bölümü 4 yılda bitirtmez. Herkes mutlu mutlu mezun olurken siz kepi acaba seneye yurtta mı kalsam eve mi çıksam, diyerek atarsınız. İş buldunuz diyelim her sabah o işe keyifle hazırlanıp gitmek varken ‘yine mi ya’larla uyanırsanız o hayat zindan olur. Sırf üniversite ortamı eğlenceliymiş diye sayısala yatkın adayın sözel bölümde okuması onun için mükemmel bir üniversite hayatı geçirmesini sağlar. Peki sonra ne mi olur? Tahminen şöyle bir şey… 🙂

Sona gelirken…

Neyi okursanız okuyun iş hayatında işini severek yapan bir insan olun. Ha ola ki bir şeyler ters gitti, istemediğiniz şekilde gelişti. O zaman şu sözü hatırlayıp yola devam etmekte fayda var.

  Ya hayallerinizi değiştirmelisiniz ya da becerilerinizi büyütmelisiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir