Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir?

Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir?

Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir?

ŞİFALI BİTKİLER

Doğada bulunan pek çok bitki, uzun yıllardır insanlara şifa kaynağı olmuş ve tıbbın bile yeterli kalmadığı alanlarda deva olmuştur. Doğada bulunan bu çok çeşitli bitkiler ile akla gelebilecek her türlü hastalık ve rahatsızlıkların onarıldığı bilinmekte olup, bu bitkiler insanlar için bir çare olmuşlardır.

Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir?

Doğadaki her şifalı ot bir hastalığın onarılmasında yardımcı olmaktadır. Ama bu bitkilerin iyi sonuç verebilmesi için hastalığa göre ve doz olarak kullanılması gerekmektedir.

Örneğin mide rahatsızlıkları olan insanların, ısırgan tohumu, arpa, papatya ve sumak gibi bitkileri kullanması uygun olacaktır. Bu bitkilerin yarım saat kaynatılıp demlenmesi sonucu tüketilmesi daha iyi olacaktır. Bunun dışında bu bitkilere bal, sütgibi ürünlerle de takviye yapılabilir.

Mide üşütmesi sorunu yaşayanlar için ise, zencefil ve şam fıstığı doğru bir seçim olacaktır. Mide bulantısı için ise nane, limon ve şeker aroması oluşturulabilir.

Bağırsak hastalıkları için, kaynatılıp içilen bitkiler şifa oluyor. Bunun için kekik, bal, anason ve sarısabır çiçeği kullanılmalıdır.

Akciğer iltihaplarına ise, ısırgan otu, nar, meyan kökü ve çam fıstığı bileşimi iyi gelecektir. Bitkilerin şifası sadece iç hastalıklar için geçerli değil. Bitkiler vücuttaki her derde deva olmasıyla biliniyor.

Cilt sorunları ve egzaması olanlar ise sirke, papatya, kuzukulağı ve şahtere otu bileşimini kullanabilirler.  Bu bileşim bu bitkilerinin kaynatılıp, gün boyu dinlendirilmesiyle oluşur. Her gün içilen bu bileşimin kısa sürede egzama sorununu ortadan kaldıracağı görülecektir.

Nasırlardan şikâyetçi olanların ise: kuru incir, domates ve patlıcan tohumu kullanması gerekiyor. Bitkiler ayrıca yorgunluk, halsizlik gibi sorunları da ortadan kaldırıyor.

Halsizlik sorunu yaşayanlar için: Antep fıstığı, badem, zencefil gibi bitkilerin iyileştirici etkisi bulunuyor.

Depresyona iyi gelen şifalı bitkilerde bulunuyor. Bu bitkilerin arasında çok kullanılan nanede var. Nane kullanımının yanında kekik, gül, meyan kökü, hindiba kökü ile bir karışım hazırlanabilir.  Bu karışım günde 2-3 defa içildiğinde sakinleştirici etkisi gözle görülecektir. Bitki karışımlarının da dikkat edilmesi gereken bir konu ise karışımların şurup kıvamına gelmesi olacaktır. Hazırlanan karışımın biraz dinlendirilmesi ise iyi bir seçim olacaktır.

Kansere karşı bitkiler: Bitkilerin kanser önleyici tarafının olduğu bilinmektedir. Bazı bitkilerin evlerde sıklıkla kullanılması ile kanser hücrelerini önlemek mümkün olacaktır. Özellikle nar, bal, karabaş otu, salkım söğüt ve zakkumun kanser önleyici etkileri bulunmaktadır. Bu bitkiler kullanılarak bir karışım elde edilir. Bu karışımdan günlük olarak bir çorba kaşığı almak yeterli olacaktır.

Tansiyon düşüklüğü için, fesleğen ve biberiye iyi gelirken, tansiyon yüksekliği için sarımsak, anason ve kırlangıç otu iyi gelecektir.

Bitkilerin kullanım alanları ve şifa sağladığı alanlar oldukça geniştir. Özetle iç hastalıklardan, psikolojik sorunlara kadar her türlü sorunu şifalı bitkiler aracılığıyla azaltabilir ve onları önleyebilirsiniz.

Bazı bitkilerin faydaları;

Efedra yararları: Avrupa, Asya ve Afrika kırlarında bulunan bir çalı bitkisidir. İyi geldiği rahatsızlıklar astım, bronşit gibi üst solunum yolu Enfeksiyonlarında ve terlemeyi sağlamak için alınır. Efedra, efedrin diye bilinen bronşları ferahlatıcı farmakolojik maddenin özünü oluşturur. Efedrin çoklukla kafeinle kombine edilir, yeme isteğini azaltır ve kilo kaybını çabuklaştırır. Hipertansiyon, kalp-damar ve beyin hastalıkları, sara krizleri ve tiroid hastalıklarında kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez.

Aloe yararları: Zambak türündendir. Binlerce sene tropikal kullanılan aloe vera jeli, çağımızda kesikler, yanıklar, donuk, basit yaralar ve sedef hastalığında kullanılır. Mide ve sindirim sistemini dengeleyici ve kabızlığı azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Aloenin deri üzerine sürülerek kullanılması yalnızca küçük alerjik reaksiyonlar tepkisi verdiği görülür. Bağırsak hareketsizlikleri ve apandisit problemleri bulunanlarla, hamile ve emziren kadınların kullanması doğru değildir.

Ginkgo yararları:Aynı adlı bitkinin kurutulmuş yaprağından yapılır. Alzheimer hastalığında, beyin kanamalarından sonra oluşan demans gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Ginko pıhtılaşmayı önlediği için umulmadık kafa içi kanamalarına sebep olur. Negatif ilaç etkileşimlerine sebep olabilir. Gebeler ve emziren annelere tavsiye edilmez.

Süt devedikeninin yararları: Papatyagillerdendir. Siroz, alkolizm, viral ve toksik hepatit vesaire karaciğer rahatsızlıklarında kullanılır. Biyolojik aktif maddesi ‘silymarin’in yalnızca yüzde 20-50’si mideden enzim edilir. Bulantı, kusma, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Sarı kantaronun yararları: Hypericum perforatum adlı sarımsı çiçekli bitkinin antenlerinden elde edilir. küçük depresyonlarda alınır. Deri döküntüsü, bulantı, kusma, yorgunluk gibi yan tesirleri vardır. Manik dönemi kötü yönde etkileyebilir. gebe ve emziren hanımlara tavsiye edilmez.

Ekinezya yararları:Papatyagilerden. Viral, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarında ve özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarında tercih edilir. Kanser tedavisine yardımcı unsur amacıyla bağışıklık sistemini uyarıcı yönüyle kullanılır. Gebelikte kullanımıyla ilgili kesin bilgiler yok. Alerjik reaksiyonların büyümemesi için astım ve alerjik rinit gibi hastalıkları olanlara tavsiye edilmez.

Tehlikeli Bitkiler ;

Son olarak bir kaç önemli hususlara dikkatinizi çekmek istiyorum. Şifalı bitkilerin ‘doğal’ olarak tesirli olması, ona verilen desteğin emniyetli ve tehlikesiz olduğunu göstermez. Mesela kava biberi bitkisi, tehlikeli biçimde karaciğer rahatsızlığına sebep olabilir.

Şifalı bitkisel yardımcı unsurlar ilaç benzeri yan etki yapabileceğinden özellikle gebe ve emziren anneler ile çocuklarda tüketimine çok dikkat edilmelidir. Bir de önemli husus, reçeteli ilaç kullanan hastalar, yardımcı şifalı bitkisel unsurlar kullanma meselesini öncelikle doktorlarına danışmalıdır.

Yaşanmış bazı tecrübeler neticesinde bitkisel unsurların ilaçlarla etkileşerek metabolizma problemlerine yol açtığı görülmüştür.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir