Hamsili Bulgur Pilavı Tarifi

Hamsili Bulgur Pilavı Tarifi

Hamsili Bulgur Pilavı Tarifi

Sizleri duyar gibiyim, hamsili bulgur pilavı mı olurmuş der gibisiniz. Evet hep pirinçle yapılır hamsili pilav. Çok da güzel olur. Pirinçli bir tarif de paylaşacağım sizinle ama önce bunu paylaşmak istedim. Çünkü annem bu yemeği çocukluğumdan beri hep yapar.

Aslında bu yemeğin kökeni bizim memlekete dayanıyor. Her ne kadar Ankara’da doğup, İzmir’de büyümüş olsam da aslında Malatyalıyız. Ve bizim köyümüzde balıklı pilav çok yapılır. Ama içine konan balık tatlı su balığıdır. Çaylardan tutulan balıklarla, bulgurlu bir balıklı pilav yapılır. Tabii annem de bu tarifi şehir hayatına adapte ederken balığı hamsi olarak değiştirdi, çok da iyi etti. Çünkü nefis oluyor.

Dikkat edilecek çok fazla bir husus yok aslında. Balığı alıyorsunuz, temizliyorsunuz, sonra bulguru baharatlarla ve salçayla kavurduktan sonra ikisini birlikte pişiriyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Ha bir de unutmadan, bizim köyde bu pilavın yanına mutlaka pekmez şerbeti yaparlardı. Onu da sofraya koyup, pilavı yerken bir yandan da şerbeti kaşıklarlardı. Değişik bir birliktelik, ama çok güzel oluyor. Merak edip denemek isteyenler için kısaca anlatayım. Şerbet üzüm pekmezinden yapılıyor. Bir kaseye birkaç kaşık üzüm pekmezi koyup su ile açıyorsunuz. Tadına bakarak suyunu ve pekmezini ayarlayabilirsiniz.

Hazır hamsi mevsimi gelmişken değişik bir tarif denemek isteyenlere gelsin o zaman bu yemeğimiz de…
İşte tarifimiz…

Malzemeler :

 • 1 kg hamsi balığı
 • 3 bardak pilavlık bulgur
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 6-7 adet yeşil sivri biber
 • Salça 
 • Karabiber, kırmızı toz biber, pul biber, tuz

Yapılışı :

 1. Hamsileri ayıklayıp güzelce yıkıyoruz ve bir kenarda süzülmeye bırakıyoruz. İyice süzüldükten sonra tuzluyoruz.
 2. Geniş tabanlı bir pilav  tenceresinde soğanları ve biberleri zeytinyağında güzelce kavuruyoruz. Daha sonra bir tepeleme kaşık biber-domates karışımı salçamızı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 3. Salçadan sonra bulguru da ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz. 
 4. Tencerenin altını kapattıktan sonra, baharatlarımızı ekliyoruz. Eğer seviyorsanız karabiberi bol tutun, bir tepeleme tatlı kaşığı kadar. Tercihen taze öğütülmüş olmalı. Bir çay kaşığı kadar kırmızı toz biber ve yine 1 çay kaşığı pul biberi de ekleyip tuzunu da attıktan sonra güzelce karıştırıyoruz.
 5. Şimdiki aşamada bulgurun ¾ ü kadarını, yani yarısından fazlasını tencereden dışarı alıp, kalan kısmı tencerenin tabanında boşluk kalmayacak şekilde yayıyoruz. Eğer tam kapanmazsa dışarı aldığınızdan takviye yapabilirsiniz.
 6. Yıkayıp tuzladığımız hamsilerimizi de düzgün bir sıra halinde tencereye yerleştiriyoruz.
 7. En üstte yine ayırdığımız bulguru yaydıktan sonra, 3 bardak bulgur için 6 bardak kaynamış su ekleyerek pilavımızı pişiriyoruz. Bulgurunuzun su çekme kapasitesine göre su miktarı değişebilir, bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.
 8. Pilavımız suyunu çektiğinde, tencerenin altını açarak dibinin biraz cızırdamasını sağlayabilirsiniz. Eğer yemeği yakmadan bunu başarabilirseniz, emin olun dibi için masada kavga çıkacak. 🙂
 9. Pilavımızı biraz dinlendirdikten sonra, bir tepsiye ters çevirip, masanın ortasına koyuyoruz. Ve buradan sıcak olarak servis ediyoruz. Pekmez şerbeti ile tabi ki…

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir