Hamilelikte Tükürük Artması Neden olur?

Hamilelikte Tükürük Artması Neden olur?

Hamilelikte Tükürük Artması Neden olur?

Hamilelik süresi boyunca ortaya çıkan aşırı tükürük salgısının tam olarak sebepleri bilinmemektedir. Bulantı ve kusma gibi problemlere sebep olabilen hormonal değişimlerden dolayı olduğu düşünülen bu problem hamile bayanların sık yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır.

Tükürük salgısının artış sebepleri arasında aynı zamanda mide yanması da gösterilmektedir. Hamilelik döneminde sık rastlanan mide yanması, yemek borusuna midedeki içeriklerin kaçmasına sebep olur. Asit halinde olan mide içerikleri, yemek borusundaki dokulara zarar verdiği için kişiler karınlarında yanma hissetmeye başlarlar.

Yemek borusunda asit miktarının artıyor olması ise tükürük salgısını arttırmaya başlar. Artan tükürük salgısının içerisinde aşırı miktarda asit dengeleyici bikarbonatlar vardır. Tükürük yutulmaya başlandığı zaman yemek borusunda yer alan aşırı asitler nötralize edilmeye başlar. Aynı şekilde kusma yaşanan durumlarda da yemek borusunda asit depolanmaya başladığı için tükürük salgısında artış meydana gelir.

Hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan tükürük salgısının artması, bulantı ve kusma gibi problemler genellikle hamileliğin 6. haftalarında görülür. 14 ve 16. haftalara doğru ise bu sorunlar azalmaya başlar. Tükürük salgısını azaltabilmek için ilaç kullanılamaz. Fakat bulantı ve kusma sorunları için ilaç kullanabilirsiniz.

Tükürük Artması Nasıl Tedavi Edilir?

Tükürük salgısının azaltılması için gün içerisinde mutlaka sık sık ağzınızı temiz bir su ile çalkalamanız gerekebilir. Ayrıca yemeklerinizi sık aralıklar ile ufak porsiyonlar şeklinde yemeniz de önemlidir. Sıvı miktarınızı ise günde ortalama olarak en az 2 litre suya çıkartmanız gerekebilir.

Sert ve aromasız şekerler ile şekersiz sakızların bu tür belirtileri önlediği bilgisi ise aslında yanlıştır. Şekerlemeler ve sakızlar tükürük salgısının daha da çoğalmasına yol açabilirler. Ayrıca beyaz leblebi, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği gibi kuruyemişlerin de belirtileri yok ettiği ve şikayetleri azalttığı söylenmektedir.

Aşırı miktarda tükürük yuttuğunuz için bulantı ve kusma sorunlarından şikayet ediyorsanız sıvı kaybettiğinizi asla unutmayın. Bu tür şikayetlerin giderilmesinde en büyük yardımcınız su olacaktır. Sıvı alımınızı yüksek tutarak bol su içerseniz şikayetlerinizde gözle görülür bir düşüş yaşamaya başlayabilirsiniz. Denediğiniz tüm yöntemlere rağmen aynı sorunları yaşıyorsanız uzman doktorunuza vakit kaybetmeden başvurmalısınız.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir