Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamilelik döneminde pek çok kadın kendi bünyesini adeta yeniden keşfediyor diyebiliriz. Fakat hamilelik dönemindeki bu süreç aslında bazı sıkıntıları da anne adaylarına yaşatabiliyor. Hamilelikte kabızlık sorunu da bu tür sorunlardan en önemlisi oluyor. Gelin hep birlikte hamilelikte ortaya çıkan bu soruna ne gibi önlemler alınabileceğine birlikte bakalım.

1.Su Tüketimini Yükseltin

Yeterli miktarda su içtiğiniz zaman ödem ve şişkinlik gibi problemleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bağırsak hareketlerinin daha düzgün yapılabilmesini de sıvı tüketimini yükselterek yapabilirsiniz. Günlük olarak 1.5 ile 2 litre kadar su tüketirseniz kabızlık sorunu yaşamazsınız.

2.Lifli Gıdalar Tüketin

Tükettiğiniz besinlerin arasına bol lifli olan besinleri de ekleyin. Bu hem sindirim sisteminizi düzeltir hem de gebelikte kabızlık sorunu yaşama riskinizi azaltır.

Tam tahıllı ekmek, buğday makarnası, baklagiller, esmer pirinç ve bulgur gibi gıdalardan ihtiyacınız olan lif oranını alabilirsiniz.

3.Meyve Tüketmeye Çalışın

Özellikle tatlı istediğiniz zamanlarda doğal meyveler tüketerek bu isteğinizi bastırmaya çalışın. Bol lifli olan meyveleri mevsimlerine göre tüketirseniz sindirim sisteminizi rahatlatırken aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan minerallerin ve vitaminlerin de alınmasını sağlayabilirsiniz.

4.Sebzeler Dostunuzdur

Hamilelik döneminde sebze tüketimine her zamankinden daha fazla değer vermelisiniz. Öğünlerinizin en az 1 tanesinde mutlaka sevdiğiniz bir sebzeyi bulundurmaya çalışın. Özellikle lifli salataları sofralarınızdan eksik etmemeye çalışın.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir