Hamilelikte Görülen Cilt Sorunları Nelerdir?

Hamilelikte Görülen Cilt Sorunları Nelerdir?

Hamilelikte Görülen Cilt Sorunları Nelerdir?

Hamilelik döneminde hormonlarınız değişime uğradığı için vücudunuzun tamamında değişiklikler ortaya çıkabilir.

Bu tür değişikliklerin arasında ise ilk olarak hamilelikte cilt sorunları ortaya çıkar.

Akne

Hamilelik döneminde cilt hassas bir yapıya sahip olmaya başladığı için sert sabunlardan ve temizleyicilerden uzak durmanız gerekebilir. Ayrıca akne ilaçları bebeğinize zarar verebileceği için kullanmamanız gereklidir. Cildinizi hafif içerikli bir temizleyici ile temizlemeye çalışmalısınız.

Çatlaklar

Kilo aldıkça gebelik hormonlarınız da cildi etkilemeye başlar ve çatlaklar meydana gelmeye başlayabilir. Doğumdan sonra 6 ay içerisinde bu çatlaklar beyaz ve daha silik bir hale gelmeye başlayabilir. Bu çatlakları önleyebilmek için C vitamini ağırlıklı beslenmeli ve E vitamini takviyesini de unutmamalısınız.

Kahverengi Lekeler

Kadınların özellikle göbek bölgesinde ortaya çıkan bu kahverengi lekeler doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden kaybolur.

Saç ve Tırnak Problemleri

Hamilelerde saç ve tırnak problemleri sık görülen problemlerdir. Hormon değişiklikleri, kansızlık ve vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu problemler doğum sonrasındaki ilk 6 ayda kendisini saç dökülmesi olarak da gösterebilir.

Cilt Döküntüleri

Göbek, kol ve bacaklarınızda kırmızı, kaşıntılı döküntüler görebilirsiniz. Bu döküntüler doğum sonrasında genellikle kendiliğinden geçen döküntülerdir.
Fakat bazı hamileler doğum sonrasında hala bu tür döküntülerden şikayetçi olabiliyorlar. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden cilt sorunları yaşadığınızı kabul ederek uzman bir doktora muayene olmanız gerekebilir.

 

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir