Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri, Tedavisi

Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri, Tedavisi

Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri, Tedavisi

Bütün canlıların hayatında büyük bir yeri olan demir eksikliği ile de büyük sorunlara yol açar. Kan hücreleri içindeki hemoglobin maddesi oksijeni taşır. Hemoglobinin ana yapı taşı ise demirdir. Kemik iliğindeki kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda da demir büyük rol oynar. Demir eksikliği kanda yapılanma problemlerine yol açar. Demir aynı zamanda zararlı ve toksik maddelerin etkisi hale getirilip vücuttan atılmasında da büyük bir yardımcıdır. Büyümeden yaraların iyileşmesine bir çok sorunda başrolü oynayan demirin üremedeki rolü de oldukça önemlidir.

Hamilelerde bebek kana ihtiyaç duyar. Bu kan üretimi arttıkça hamilelerde demir eksikliği baş gösterir. Hamilenin vücudundaki demirin %60’dan fazlası bebeğe geçer ve anne bu kadar demir kaybını karşılayamaz.

Eğer anne de demir yetersizse bebekte zeka geriliği görülür. Hamilelik süresince anne adayları beslenmelerine dikkat etmeli ve demir içeriğini sofralarından eksik etmemelidirler.

Demir eksikliği nelere neden olur?

Demir eksikliğinde cillte renk solukluğu, halsizlik, yorgunluk, sürekli sinirlilik hali,sürekli uyku hali gibi semptomlar görülür.

Hamilelikte demir eksikliği nasıl giderilir?

Demir eksikliği ilaçlarla yenilebileceği gibi meyve ve sebzelerin çoğu da demir açısından faydalıdır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir