Hamile Bayanlara Spor Tavsiyeleri

Hamile Bayanlara Spor Tavsiyeleri

Hamile Bayanlara Spor Tavsiyeleri

Hamile Bayanlara Spor Tavsiyeleri

Hamilelik dönemin de ise bebeklerin ve anne sağlığını düşünerek güzel bir gündelik hayatta yapabileceğiniz egzersiz sunmaktayız. Sizleri hem zorlandırmayacak hem de tehlikeli hareketler de bulunmayacak bir şekilde, hızlı doğuma hazırlayacaktır.

Hamile bayanlar da egzersiz olarak ikizleriniz varsa ona göre egzersiz yapmanızı tavsiye eder ve uzmanlara başvurabilmektesiniz.

Hamile Bayanlara Egzersizler

  • Yürüyüş: Hamile bayanlar da her zaman yürüyüş egzersizi tavsiye edilmekte olup her türlü teditlerden uzak olan bir egzersiz türüdür. Bebeğinizi de rahatlatacak oksijen depolayacağınız rahat ve ağaçlarının bol olduğu yerler de ise nefes egzersizi yaparak daha rahatlayacaksınız.
  • Yüzme ve Ağır Çalışmaları: Yüzme ise de dalganın az olduğu yerler de ve derinlere dalmadağınız sürece yürüyüş egzersizin de ise en güvenli ve en çok sağlıklı egzersilerden birdir. Yüzmeyi uzmanlar tarafından doğum sonrasında ise de alınan kiloları yakmanızda yardımcı olacaktır. Ağır çalışmalar da ise de fazla hafif programlar da uygulayabilir ve sizleri zorlayacak ağır pozisyonlardan kaçırak her zaman sizleri de sağlıklı bir egzersiz diyebilirm.

Egzersiz sıraların daha her zaman bol sıvı tüketin ve her zaman bebeklerinizi düşünerek egzersiz yapmanız her zaman daha çok olumlu sonuçlar alacaksınız. Yoga ve esnemelerin de kaslarınız güçlendirerek sizleri hamileliğe hazır edecek ve sizleri rahatlatacak bir egzersiz çeşidir.

  • Aç karnına egzersiz yapmayınız ve her hangi bir hastalığınız sırasında ise de bu tarz egzersizlerden uzak durmanızı öneririz.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir hamilelik ve kolay bir doğum için prenatal yoganın (hamilelik yogası) çok faydası var. Hamilelik sürecinde yapılabilecek egzersizlerden bir tanesi olan bu yoga on ikinci haftadan sonra doktora danışılarak yapılabilir

Hamilelik yogası artan beden kitlesinden kaynaklanan duruş bozukluklarının önüne geçer. Mide bulantılarını da azalttığı bilinen bu yoga kaslarınızı güçlendir ve aşırı kilo alımının da önüne geçer. Aynı zaman da doğru duruşa alışan annenin karnında bebek için gerekli olan alan sağlanmış olur.

Kan dolaşımın hızlanmasını ve oksijen alımının da artmasını sağlayan prenatal yoga bebeğin beslenmesine de yardımcı olur.

Erken doğum riskinin de önüne geçen hamilelik yogası aynı zamanda doğumda kullanılacak kasları da geliştirerek daha kolay bir doğum geçirmenize yardımcı olur.

Aynı zamanda meditasyon yapmanızı da sağlayan prenatal yoga ile doğru nefes alış verişini sağlar. Bu sayede akciğer kapasitesinin de artmasına yol açar.

Ayrıca annenin üzerinde ki baskı ve endişelerin de ortadan kalkmasını sağlayan hamilelik yogası aynı zamanda hamilelik sürecindeki duygu dalgalanmalarının da önüne geçer. Hormonal düzensizlikleri de dengeleyen prenatal yoga anneyi fiziksel ve ruhsal açıdan destekler.

Anne ile bebek arasındaki iletişimi de arttıran yoga ile bebeğinize rahat ve keyifli bir enerji hissettirmeniz mümkün. Annesinin rahat ve huzurlu olduğunu hisseden bebeklerin daha hızlı ve sağlıklı geliştikleri de bilinen bir gerçek.

Hamilelik süresince hafif tempolu yürüyüşleri ve hamilelik yogasını eksik etmeyi, kendinizi ve bebeğinizi doğuma en güzel şekilde hazırlayın.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir