Gut Hastalığında Yenmemesi Gerekenler – ”Gut Diyeti”

Gut Hastalığında Yenmemesi Gerekenler – ”Gut Diyeti”

Gut Hastalığında Yenmemesi Gerekenler – ”Gut Diyeti”

Gut Hastalığında Uzak Durulması Gerekenler

Gut hastalığında yenmemesi gerekenler, hastalığın ataklarını azaltmada yardımcı olan besinlerdir. Kanda biriken ürik asit fazlalığı yüzünden oluşan gut hastalığı, oldukça ağrılı atakları olan romatizmal bir rahatsızlıktır. Toplumda erişkinleri % 1 oranından etkileyen bu hastalıkta, kandaki ürik asit düzeyi normal oranlara indirilebilirse, atakların önlenmesi de mümkün olur. Kandaki ürik asit seviyesi, bazı protein içeren yiyeceklerde bulunan purin adındaki maddenin vücutta işlenmesinde yaşanan sorundan yükselebilir. Bu yüzden gut hastalığı tedavisi içinde diyetin önemi büyüktür. Gut hastalığında yenmemesi gerekenler, pürin bakımından zengin olan besinlerdir. Bu besinler diyette yer almadığı takdirde, hastaların atakları azalır ve eklemlerdeki ağrı etkili olmaz. Bu hastalık en fazla eklemlerde görülür. Başlangıçta ayak baş parmağını daha fazla etkiler.

Gut hastalığında yenmemesi gerekenler nelerdir?

Bu hastaların yememesi gereken besinler arasında kalp, beyin, karaciğer, böbrek, kokoreç, işkembe gibi sakatatlar, beyaz ve kırmızı et çeşitleri, sosis, salam, sucuk, pastırma gibi etten üretilen besinler, bıldırcın, kaz, ördek gibi av hayvanları etleri vardır. Ayrıca karides, kalamar, balık gibi deniz ürünleri, margarin, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı, katı yağlar yenmemelidir. Mayonez, krema, kaymak, çikolata gibi yağlı gıdalar, kızartmalarda önerilmeyen besinler arasındadır.

Gut Hastalığı Diyeti

Gut Hastalığı Diyeti, gut hastalığı özellikle zenginlerin hastalığı olarak bilinmektedir. Gut hastalığı genellikle gut hastalığı insan vücudunda aşırı miktarda ürik asit birikmesi sonucunda meydana gelen romatizmal hastalık çeşididir. İnsan vücudunda ürik asit çoğunlukla eklemelerde birikir ve iltihap oluşumuna yol açarak gut hastalığının meydana gelmesine zemin hazırlar. Gut hastalarının bazı yiyecek maddelerinden uzak durması gerekmektedir. Gut hastalığında tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında kalamar, hamur işi çeşitleri, sakatatlar, sosis, dana eti, işkembe, salam, sucuk, mide, kuruyemiş ve karaciğer gibi besin maddelerinden uzak durması gerekmektedir. Gut hastalığı diyeti yapan kişilerin özellikle yiyecek maddelerine özen göstermesi gerekmektedir. Gut hastalığı 40 ile 65 yaş arasında olan erkeklerde sık olarak görülmektedir. Gut hastalığının belirtileri arasında özellikle eklem bölgelerinde şişlik, kızarıklık ve ağrı meydana gelmektedir. Gut hastalığı diyeti yapan kişi özellikle alkollü içecek çeşitlerinden, kabuklu deniz ürünleri, marmelat, reçel ya da bal gibi tatlı besin maddeleri kesinlikle tüketmemelidir. Bunun yerine gut hastalığı diyeti daha çok tahıl içerikli olan besin maddeleri, hububatlar, beyaz ekmek, pirinç gibi besin maddeleri tüketmelidir. 

Gut Hastalığı Diyeti Nasıl Yapılır?

Birinci Gün

 • Sabah Kahvaltısı, 2 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim kepekli ekmek ve yanında az yağlı 1 su bardağı süt
 • Kuşluk Vakti, 2 dilim mısır ekmeği, 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
 • Öğle Yemeği,
  1 su bardağı kepekli haşlanmış makarna, kepekli ekmek arasında balık, domates ve marul ile hazırlanmış sandviç yanında bolca yeşil salata, öğleden sonra 2 su bardağı kadar patlamış mısır, ve 1 adet muz
 • Akşam Yemeği, karnabahar, havuç ve brokoliden hazırlanan sebze salatası, 100 gram yağsız et ve yanında basmati pilavı

İkinci Gün

 • Sabah Kahvaltısı, 1 fincan çay ya da kahve, trans yağ içeriği olmayan margarin ve kepekli ekmek ile hazırlanmış bir dilim tost
 • Kuşluk Vakti, 1 su bardağı çilek suyu, 2-3 adet kraker
 • Öğle Yemeği, 1 porsiyon sebze çorbası, kepekli ekmeğin arasına et, domates ve marul ile hazırlanmış sandviç, yeşil salata, 1 adet armut
 • Ara Öğün, 1 adet kepekli muffin ekmeği, çilek
 • Akşam Yemeği, 50 gram somon balığı, 1 su bardağı haşlanmış sebze, sebze salatası

Üçüncü Gün

 • Sabah Kahvaltısı, 1 kase meyveli tahıl gevreği, 1 su bardağı az yağlı süt, fıstık ezmesi sürülmüş 2 dilim tam tahıllı ekmek
 • Kuşluk Vakti, 1 su bardağı limon suyu sıkılmış su, 1 avuç karışık kuruyemiş
 • Öğle Yemeği, 1 kase domates çorbası, 1 adet sandviç ya da 1 porsiyon pilav (isteğe bağlı), 1 su bardağı bakliyat çeşitlerinden birisi ile hazırlanmış yemek
 • Akşam Yemeği, kereviz, karnabahar ve havuç ile hazırlanmış salata, 2 adet orta büyüklükte haşlanmış patates, 1 porsiyon kadar kepekli makarna

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir

Gut hastalığına ne iyi gelir, pürin denen maddelerin yıkım ürünü olan ürik asit, vücuttan atılması gereken maddelerden oluşur. Bu maddeler ürik aside dönüştürülür ve vücuttan uzaklaştırılır. Ancak ürik asidin fazla üretimi olursa ya da vücuttan atılamazsa, vücutta bir birikim olur. Dolayısıyla kandaki ürik asit miktarı yükselir. Eğer eklemlerde ürik asit birikirse, bu iltihaba neden olur. İşte gut hastalığı bu şekilde oluşur. Bu hastalık iltihaplı romatizmal hastalıkların arasında en şiddetli etkileri olan bir rahatsızlıktır. Kesin bir tedavisi olmayıp, vücutta müzminleşir. Toplumda kadınlardan çok erkekleri etkiler. 40-65 yaş arası kişilerde daha fazla görülür. Kadınların menopozdan sonra gut hastalığına yakalanması daha yaygındır. Ataklar halinde seyreden hastalığı ilk atağı çok şiddetli olur. Etkilenen eklemlerde şişlik ve ağrı olur. En fazla ayak baş parmağını etkiler. Kızaran ve hassaslaşan parmakta ağrı hissedilir. Atağın ardından belirtilerde kaybolur. Başka bir belirtisi olmaz. Hastalığın tanısı testlerde kandaki ürik asidin yüksek çıkmasıyla yapılır. Tuz kristalleri eklemde biriktiği için, hareketlerde kısıtlanma olur. Bazı hallerde eklemde şekil bozukluğu da ortaya çıkar. Hastalığın tedavisinde öncelikle beslenmede ve yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmalıdır. Gut hastalığına ne iyi gelir, neler yapılmalı bunları yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Gut hastalığına ne iyi gelir?


Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hatta uygulanacak ilaç tedavisinden önce diyet ve yaşam tarzı değişikliklerine daha fazla önem verilmektedir. Çünkü bu hastalarda aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riski de vardır. Bu nedenle uygun bir diyet programı gut hastalığına iyi gelecektir. Diyet sırasında aşağıdaki önerilere uyulmalıdır.

 • Diyet içeriğinde pürin bakımından zengin olan gıdalar kısıtlanmalıdır. Akut atak döneminde özellikle kümes hayvanları, balık, kırmızı et tüketilmemelidir. Atak dönemi geçince bu gıdalar belli oranda tüketilebilir. Protein kaynağı olarak yumurta, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
 • Böbreklerden ürik asit atılmasını azaltan yağ, bu yolla ürik asidin vücutta birikmesine neden olur. Bu yüzden diyette az miktarda yağ tüketilmelidir. Günlük olarak alınan enerjinin sadece % 25 kadarı yağlardan oluşmalıdır. Karbonhidratlar ise diyette biraz daha arttırılabilir.
 • Gut hastalığına ne iyi gelir, gut hastalığı için yapılan diyette idrarı alkali yapan sebze ve meyvelerde bulunmalıdır. Bu sayede ürat kristalleri erimeden çökmez. Özellikle kereviz gut hastalığına iyi gelmektedir. Bunu yemeklerin dışında, gut hastalığı için kaynatarak suyunu içerek te kullanabilirsiniz.
 • Ürat kristallerinin kolay atılması amacıyla alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır.
 • Alkolün fazla miktarda alınması gut hastalığına iyi gelmez. Bu ürik asit miktarının yükselmesine neden olur. Ayrıca hastalarda atakların tetiklenmesini sağlar. Bu yüzden gut hastaları alkollü içecekler tüketmemelidir.
 • Vücutta pürin oluşumuna etki etmeyen çay ve kahve tüketimi ise, diyet sırasında yasaklanmamıştır.
 • Gut hastalığı kilolu kişilerde daha fazla etkili olur. Bu nedenle hastaların kilo vermesi gut hastalığına iyi gelir. Fakat kilo kaybının belli bir düzende zamana yayılması gerekir. Hızla kilo vermek, ürik asidin vücutta artmasını sağlar ve atakları tetikler.

Gut hastalığına ne iyi gelir, gut hastalığının en iyi ilacı beslenmenize dikkat etmektir. Önerilen yiyecekleri diyetinize ilave ederek, önerilmeyen yiyecekleri çıkararak bu hastalığın etkilerini, ataklarını azaltabilirsiniz.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir