Gut Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gut Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gut Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gut Hastalığı Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Gut hastalığı, Hipokrat tarafından M.Ö. 5. yüzyılda Podogra olarak tanımlanan bir hastalıktır. Eklemlerde ani şekilde gelişen kızarıklık, dayanılmaz ağı ve şişlikle gösterir. Buna bir tür romatizmal hastalıkta diyebiliriz. Eklemlerde aşırı oranda biriken ürik asit nedeniyle gut hastalığının ortaya çıkışı tetiklenir. Ürik asit vücuttaki purin metabolizmasının son ürünüdür. Ürik asit vücut sıvılarında arttığı zaman mono sodyum ürat oluşturur, dokulardaki eklem sıvısında da çubuk ya da iğne şeklinde ürat kristalleri oluşur. Vücuttaki ürik asidin oranı bunun yapımıyla vücutta atımı arasındaki dengeyle sağlanır. Gut hastalığı da ya ürik asit yapımının fazlalığı nedeniyle ya da ürik asidin böbreklerden yavaş atılması nedeniyle ya da her iki durumunda bir arada olması nedeniyle oluşur.

Gut hastalığı kimleri etkiler?

Toplumda en fazla 40-50 yaş arasındaki kişilerde görülen gut hastalığı erkekleri daha fazla etkiler. Kadınlarda görülme sıklığı ise, 60 yaşından sonra artar. Yapılan bir araştırmada hastalığın erkeklerde görülme sıklığının kadınlardan yirmi kat fazla olduğu görülmüştür. Genetik olarak ailede görülme sıklığı oranı da % 10-20 kadardır. Genetik yatkınlıkta alkol kullanımı ve aşırı yemek hastalığın görülmesini kolaylaştırır. Kilolu kişilerde de ürik asit fazlalığına daha çok rastlanır.

Gut hastalığı nasıl belirti verir?

Gut hastalığı yıllarca sinsi bir şekilde ilerleyerek, sonrasında eklemlerde ciddi derecede ağrı, ödem, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Başlangıçtaki atakta % 80 tek eklem tutulumu görülür. Sonraki ataklarda ise, hastalığın diğer eklemleri de etkilediği görülür. Gut hastalığı seyri akut alevlenmelerle gut nöbetleri arasındaki herhangi bir belirti görülmeyen dönemlerden meydana gelir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında akut atak süresinin kısaldığı görülür.

Gut hastalığı tanısı nasıl konur?

Tanı için hastanın uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi ve yakınmalarıyla ilgili bilgi alınması gerekir. Hastanın ürik asit seviyesini görmek içinde kan tahlili yapılabilir. Fakat kandaki ürik asit yüksekliği ya da normal seviyeler hastanın gut hastası olduğu ya da olmadığı anlamına gelmez. Akut gut ataklarında kandaki ürik asit seviyesinin önemi yoktur. Bu süreçteki ürik asit düzeyi normal, düşük ya da yüksek olabilir. Hastada diğer eklem romatizma hastalıklarının da tetkiki yapılır. Gut hastalığı tanısında en önemli kriter hastalığın tuttuğu eklemden sıvı almak ve kristallerin incelenmesidir.

Gut hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın tedavisinde beslenme ve ilaçlar önemli bir yer tutar. Tedavideki amaç eklemdeki ağrının azaltılması, iltihap müddetinin kısaltılması, eklem hasarının engellenmesi, tekrarlayan atakların önlenmesi şeklinde sıralanabilir. İlaçlar ise her hastaya göre ve hastalığın seyrine bağlı olarak kullanılır. Hastada sadece ürik asit yüksekliği tespit edilmişse, gut hastası olmadığı biliniyorsa ilaç tedavisi uygulanmayabilir. Ataklar sırasında ödem ve ağrının önlenmesi için, kortizon, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Ürikoliz hastaları tekrarlayan ataklardan koruyan bir ilaçtır. Tofüs koruyucu ya da tedavisinde ise, yine ürikoliz kullanılır. Bu ilaç böbreklerdeki ürik asit taşının oluşmasını da engeller. Hastaların ilaçların etkilerini, yan etkilerini mutlaka bilmesi gerekir. Herhangi bir olumsuzlukta hemen bir doktora gidilmelidir.
Hastalar tedavi sırasında pürinden fakir bir diyet programı uygulamalıdır. Diyette protein bulunmalı, ancak yeteri kadar alınmalıdır. Yağ alımı ise, kilo kontrolünü sağlama amacıyla kısıtlanmalıdır. Kırmızı etin tüketimi gün içinde en fazla 60 gram olmalıdır. Yasak olmayan sebzeler tüketilebilir, ancak deniz ürünleri ve sakatat tüketilmemelidir. Kuru bakliyatlar ise, günlük 60 gram kadar alınmalıdır. Diyet yapılarak ürik asit oranının 1 mg/dl kadar azaltılması mümkündür. Hastaların alkollü içecekler özellikle bira tüketmemesi gerekir. Fazla kilolu olanlar, diyetle zayıflayıp yaklaşık 7,7 kg verirse ürat düzeyi de % 17 oranında azalabilir. Bu süreçte vücudun sıvı ihtiyacı da yeterince karşılanmalıdır. Ürik asit düzeyini yükseltebilecek olan ilaçların kullanımı da gut hastalığı tedavisinde tavsiye edilememektedir.

Gut Hastalığı Ameliyatı

Gut Hastalığı Ameliyatı, gut hastalığı özellikle romatizmal bir yapıya sahip olan hastalık çeşididir. Diğer çeşit hastalıklara göre gut hastalığı farklı olarak belli zamanlarda meydana geldiği görülmektedir. Gut hastalığı çoğunlukla ayak bölgesinin baş parmağında iltihap şeklinde kendisini göstermektedir. İnsanları çok rahatsız eden bir hastalık çeşidi olan gut hastalığı için kesin bir tedavi çözümü maalesef bulunmamaktadır. Gut hastalığı ameliyatı günümüzde pek yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Ancak gut hastalığı olan kişilerin mutlaka sağlıklı ve dengeli olarak beslenmesi büyük önem taşırken, bunun yanında uzmanın önermiş olduğu ilaçları kullanması gerekmektedir. Gut hastalığı özellikle kadınlara göre erkeklerde daha sık rastlanılan hastalıklardan bir tanesidir. Erkeklerde ortaya çıkan gut hastalığı genellikle 45-60 yaş aralığında sık olarak görülmektedir. Kadınlarda meydana gelen gut hastalığı ise, genellikle menopoza girdikten sonra kendisini göstermektedir. Genç olan bireylerde gut hastalığının ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. 

Gut Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 bu hastalığın yok edilmesi adına uygulanan gut hastalığı ameliyatı nadir olarak hastalara yapılmaktadır.

Gut hastalığı ameliyatı bireylere cerrahi operasyon uygulanarak yapılmaktadır. Hastanın büyük olan tofüslerinin oluşması ile beraber ve bunun yanı sıra enfeksiyon oluşma ihtimali varsa eklemlerin içerisinde bulunan tofüs yapısının varlığında uygulanmaktadır. Bunun dışında özellikle tofüsler bireyin bedeni için tehlikeli bir durum oluşturacak bölgelerde meydana gelmişse gut hastalığı ameliyatı uygulanması hasta için en doğru karar olacaktır. Zararlı olan tofüslerin tam anlamı ile temizlenmesi için gut hastalığı ameliyatı büyük önem taşımaktadır. Gut hastalığı ameliyatı olan hastaların operasyon sonrasında bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü ameliyat sonrasında hastanın beslenmesi çok önemlidir. Beslenme alışkanlığının devam etmesi halinde hastanın gut hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Gut hastalığı ameliyatı olan kişinin sağlığına zarar veren sigara kullanımını tamamen hayatından çıkarması çok önemlidir. 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir