Gut Hastalığı Çok Kaşıntı Yapar mı?

Gut Hastalığı Çok Kaşıntı Yapar mı?

Gut Hastalığı Çok Kaşıntı Yapar mı?

Gut Hastalığı Kaşıntı Yapar mı, Gut hastalığı kişilerde genel olarak eklem bölgelerinde görülen aşırı ağrı, şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerin ortaya çıktığı rahatsızlık olarak adlandırılır. Bu hastalık eklem olarak el ve ayak bilekleri, el ve ayak parmak eklemeleri, diz ve dirsekler de meydana gelen bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalık erkeklerde kadınlara göre daha fazla oranda ortaya çıkmaktadır. Kadınlar da ise özellikle menopoz döneminde daha fazla ortaya çıkan bir hastalık olarak ifade edilir. Bu yaş aralığı ise 50- 55 yaş aralığı olarak bilinir. 

Gut Hastalığı Kaşıntı Yapar mı ve Belirtileri; Gut hastalığının belirtileri arasında yer alan en büyük nedenlerden birisi eklem bölgelerinde görülen kaşıntı oluşumudur. Bu belirtinin yanı sıra çok sayıda belirti de ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri sıralayacak olur isek ani bir şekilde eklem bölgelerinde ağrı oluşumu, şişlik, kızarıklık, doku hassaslık ve bu faktörlere bağlı ısı artışı görülmektedir. Eklem de görülen bu belirtilere karşı kişi ayağa kalkamaz hale gelir, hareket edemez, hatta bu eklem bölgelerine yorgan bile değdiği anda ağrı oluşumu görülür. Bu hastalığa neden olan en önemli olay ise kişinin vücudunda ürik asit miktarında artış görülmesidir.

 Ürik asit miktarının artmasının nedeni ise kişinin böbrek fonksiyonlarında bozukluk görülmesidir. Bu önemli nedenin yanı sıra farklı olaylar da bu hastalığın oluşumunu tetiklemektedir. Ayrıca bu hastalığa beslenme şekli olarak kırmızı et tüketimi fazla gerçekleştiriyor ise, deniz ürünleri bol tüketimi, sakatat ürünleri tüketimi, şeker oranı yüksek yiyeceklerin tüketimi etkilemektedir. Ayrıca bu hastalık genetik olarak kişiden kişiye de aktarımı gerçekleşmektedir. Eğer kişi de tansiyon, kolesterol, aşırı kilo ve yüksek oran da yağ tüketimi de bu hastalığın oluşumunu tetiklemektedir. 


Gut hastalığı kaşıntı yaptığı gibi bir çok etkene de neden olmaktadır. Bu oluşan tüm belirtileri ortadan kaldırmak için tedavi uygulanması gerekmektedir. Bu hastalık tedavisi olan bir hastalık olduğu için kişi dikkat ederek hayatını devam ettirir. Tedavi olarak en önemli faktör beslenme şekline dikkat etmektir. Beslenme olarak günde en az 8 bardak su içilmelidir. Alkollü ve maya içerikli sıvılar ve gıdalardan uzak durulmalıdır. Günlük olarak tüketilen yumurta, et ve ürünlerine dikkat edilmelidir. Ayrıca protein miktarı yüksek, yağ oranı yüksek olan besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi  gerekir. 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir