Güç Mesafesi Nedir? Güç Mesafeleri Kültürleri ve Şirketleri Nasıl Etkiler?

Güç Mesafesi Nedir? Güç Mesafeleri Kültürleri ve Şirketleri Nasıl Etkiler?

Güç Mesafesi Nedir? Güç Mesafeleri Kültürleri ve Şirketleri Nasıl Etkiler?

Güç Mesafesi Nedir?

Güç mesafesi Hoftsede’in kültürleri anlamak için yaptığı araştırmada kullandığı kavramlardan biridir. Kültürleri anlamak için birtakım incelemelerde bulunmuş ve bu sırada güç mesafesi kavramını bulmuştur. Özellikle halkla ilişkiler ve psikoloji alanlarında çok kullanılmaktadır.

Bu kavramı anlamak için örneklemeler yoluna başvuracağım. Örneğin kendinizi ve patronunuzu alın. Nasıl bir ilişkiye sahipsiniz? Dostça? Arkadaşça? Yoksa mesafeli mi? İstediğiniz zaman ona ulaşabiliyor musunuz? Ona ulaşmak için birtakım farklı hiyerarşik yapılarla mı iletişime geçiyorsunuz yoksa kapısını çalarak gidip derdinizi anlatabiliyor musunuz?

İşte güç mesafesi kavramı burada devreye girer. Bu sadece iş yerinde geçerli bir durum değildir. Ailelere bakın. Çocuk ve baba arasındaki ilişkiyi gözlemleyin. Saygı mı hakim, arkadaşlık mı?

Güç mesafesi tamamen kültürlerin otoriteye bakış açısıyla alakalıdır aslında. Kişi nasıl bir ailede büyüyorsa ileride hem çevresindekilerle hem de iş yaşantısındaki kişilerle öyle iletişim kurmak ister. Babanın Tanrı gibi görüldüğü, baskıcı, kuralcı ve otoriter bir ailede büyüyorsanız gittiğiniz iş yerinde patronunuza yaklaşımınız da buna göre şekillenir.

Hükümete bakış açısı da güç mesafesinden etkilenir. Az önceki örnekteki gibi bir ailede doğduysanız hükümet de gözünüzde Tanrı niteliğini taşıyacaktır. Hükümetin yasalarına, kurallarına, değişikliklerine harfiyen uyarsınız.

İstisnalar yok mu? Elbette var. Böyle bir ailede doğup böyle bir kültürde yetişse bile kişi kendini oraya ait hissetmeyerek farklı tutumlar sergileyebilir. Fakat kültür çok oturmuş ve değiştirilmesi zor bir şeydir. Aynı zamanda şirketler, hükümet kültürel yapıdan ister istemez etkilenir. Yani eğer yaşanılan coğrafyadaki yaygın inanış otoriteye boyun eğmek üzerineyse kültür bu şekilde yaşamın her yerine işler.

Türkiye güç mesafesi yüksek olan ülkelerden biridir. Kültürü gereği baba otoriterdir ve dediklerine harfiyen uyulur. Bu yüzden de Türkiye’deki şirketlerin çoğu da hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Alt kademedeki bir çalışanın patrona ulaşması çok çok zor ve hatta imkansızdır.

Peki Türkiye’deki bütün şirketler ve kişiler bu şekilde mi?

Elbette hayır. Böyle bir şeyin olması imkansızdır. Çünkü kültürler ister istemez diğer kültürlerden etkilenir ve onların uygulamalarını kullanır. Türkiyede’ki global birçok şirket hiyerarşik yapıyı ve güç mesafesini en aza indirgemiştir. Google Türkiye bu şirketlerden bir tanesidir.

Google Türkiye’de en çok iş başvurusu alan şirketlerden biridir. Çünkü yerel bir şirket olmadığı için uluslararası prosedürlere uyar. Çalışanlarına çok değer verir. Onlar için birçok oyun alanı, kafe, dinlenme alanı hatta masaj alanı bile bulundurmaktadır. Binadaki odalar tamamen camdandır. Yönetici ile çalışanı ayıran tek şey cam duvardır. Hatta yöneticilerin ofisinin kapısı özel durumlar harici daima açıktır. İsteyen istediği zaman girip konuşabilir.

Güç mesafesi düşük olan ülkelerde ve şirketlerde durum nasıldır peki?

Güç mesafesi düşük olan ülkelerde bireyselcilik çok daha ön plandadır. Kişi ailenin bir parçasıdır fakat kendi başına bir bireydir. Baba Tanrı rolünden çok arkadaş rolündedir. Bu kültürlerde hükümet yanlış bir şey yaparsa halk gözünü bile kırpmadan hükümete karşı çıkabilmektedir. Halk hükümeti kendisinin seçtiğinin bilincindedir ve yeri gelince seçtiği kişiyi linç etmeyi bilir. Hükümet de aynı şekilde halk tarafından seçildiğinin bilincindedir ve yanlış bir şey yaparsa sonuçlarının ne olacağını bilir.

Şirketlerde ise hiyerarşik düzen Google örneğinde olduğu gibidir. Çalışan patronuna hızlı bir şekilde erişebilir ve onun fikirlerine karşı çıkabilir. Daha iki yönlü bir iletişim söz konusudur.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir