Gribi Önlemek İçin Kullanılan Soğan Kürü Nasıldır?

Gribi Önlemek İçin Kullanılan Soğan Kürü Nasıldır?

Gribi Önlemek İçin Kullanılan Soğan Kürü Nasıldır?

Kış aylarının başlaması ile birlikte grip mevsimi de başlamış oldu. Özellikle mart ayından itibaren Türkiye’nin her bir noktasını etkisi altına alana covid-19 virüsü belirtileri grip ile aynı olmasından dolayı son dönemlerde büyük paniğe yol açıyor. Mevsimsel olarak gelen griplerden korunmak için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz soğan kürü tarifi ile sizlerde bu kışı grip olmadan rahatlıkla geçirebilirsiniz. Gribi önleyen ve vücut içinde oldukça faydası bulunan soğan kürü tarifi şu şekildedir;

Malzemeler

  • 1 Adet soğan
  • Göz kararına göre su (2 bardak su koyabilirsiniz.)

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 adet soğanın sadece kahverengi olan kabuğunu soyun. Geri kalan kısmını ortadan ikiye bölerek 4 parçaya ayırın. 2 su bardağı suyu soğanı kaynatacağınız tencereye koyun ve kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Kaynayan soğanın altını kapatarak soğumaya bırakın.

Dilerseniz sıcak haliyle de tüketebilirsiniz. Soğan kürünüzü sabah ve akşam olmak üzere iki kez tüketin. 15 gün boyunca düzenli olarak tükettiğiniz soğan küründen sonra grip olma olasılığınız sıfırlanacaktır. Soğan kürünü uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken tek nokta gastrit ve ülser şikâyeti olan insanların tüketmemesinde fayda vardır.

Soğanın İnsan Vücudu İçin Faydaları Nelerdir?

Tam anlamıyla doğal antibiyotik görevi gören soğanın insanlar içinde çeşitli faydaları bulunur. Soğanı sofralarınızdan eksik etmeden düzenli bir şekilde tüketmeniz gerekir. Çoğu hastalıkları koruyan ve içerdiği maddeler ile grip olmanızı engelleyen soğanı mutlaka salataların içerisinde, yemeklerin içerisine eklemeniz gerekir.

Uzmanların görüşüne göre çiğ olarak tüketilen soğan, pişen soğan ile kıyaslandığı zaman daha çok faydası vardır. Bu nedenle pişmiş soğan yerine çiğ soğan tüketmenizde yarar vardır. Soğanın insan vücuduna faydaları ise şu şekildedir;

  • İçerisinde bulunan antioksidan maddeleri bağışıklığı güçlendirerek zararlı etkenlere karşı koruma kalkanı oluşturur. Soğan sayesinde bağışıklığınız olduğundan daha fazla güçlenir.
  • Soğanın içerisinde bulunan en önemli maddelerden bir tanesi krom elementidir. Krom elementi, insan vücudu için oldukça önemlidir. Bu madde diyabetin korunmasını sağladığı gibi düzenler.
  • Vücutta yer alan enfeksiyonu dışarı atar ve düzenli kullanımda enfeksiyonu önler.
  • Kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle kolesterolü yüksek olan kişilerin soğanı mutlaka tüketmesi tavsiye edilir.
  • Ruh sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu durum ise soğanın içerisinde ki sülfer sayesinde olur.
  • Günümüz hastalıklarından bir tanesi olan kanser riskini azaltır. İçerisinde kanseri önleyen maddeler olmasından dolayı tedavi sürecinde olan hastalar içinde önerilir.
  • İçerisinde ki kalsiyum sayesinde kemiklerin gelişimine katkı sağlar ve kemik erime riskini ortadan kaldırır.

Soğan Hangi Aralıklarla Tüketilmeli?

Soğan her ne kadar her derde deva olsa da bir ürünü çok fazla tüketmek mutlaka çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Soğanı günde en az 1 kere yemeniz gerekir. Eğer soğan yemek istemiyorsanız hazırladığınız soğan kürünü yemeklerden önce bir çorba kaşığı ile içerek tüketmeniz tavsiye edilir. Soğanı tüketmeden önce dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi soğan tüketmeden önce güzel bir şekilde soyulmalı ve ardından küçük parçalara ayırarak tüketilmelidir. Aksi takdirde hava ile temas edilen soğanlarda yararlı maddeler kaybolabilir. Aynı zamanda sarımsak ile soğan beraber tüketilmesi tavsiye edilmez. Mide ağrılarına ve çeşitli problemlere neden olabilir.

Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Soğan en önemli hastalıkların başında gelen kanser hastalığını önler, grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına iyi gelir. Cildin erken yaşlanmasını önler ve cildin her an canlı kalmasını sağlar. Kolesterol seviyesini düşürür.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir