Göz Sağlığımız için Ampul Seçimi Nasıl Olmalı?

Göz Sağlığımız için Ampul Seçimi Nasıl Olmalı?

Göz Sağlığımız için Ampul Seçimi Nasıl Olmalı?

Göz için hangi aydınlatma araçları (ampul tarzı) en sağlıklıdır ?

Bilgisayar başında yada ders çalışırken ev ortamında hangi tür ampul kullanımı daha sağlıklıdır; ışığın renk tonu göz sağlığını nasıl etkiler,beyaz yada sarı ışık tonlarından hangisini seçmeliyiz ?

LED ampullerin diğer ampullere göre avantajı ve dez avantajı nedir?

Mavi ışık uyanık kalmanıızı kolaylaştırır (gün ağarırkenki atmosferi yansıtır), sarı ışık da tersini (gün batımı atmosferi). Bilgisayar kullananlara, ekranı daha sıcak tonlarda gösteren uyugulamalar tavsiye ediliyor ve yatmadan önce mavi ışığa bakmanın sakıncalarını da sıkça duyuyoruz. Yani günlük ışık döngüsüne ne kadar yakın olursanız (ve uygudan taviz vermezseniz), sağlığınız için o kadar iyi.

Bunun dışında, Uzak Doğu ülkelerinde çok artan miyopluğun sebebi araştırıldığında, çocukların kapalı ortamda daha fazla vakit geçirmeleriyle bağlantısı olduğu tespit edilmiş (ekran, ders çalışma uzunluğu, genetik faktörler daha az etkili). Hormomal etkiler de olabilir, parlak ışığın başka etkileri de – tam bilinmiyor. O nedenle gene muhtemelen imkan buldukça çalışmaya ara verip dışarı çıkmakta da yarar var.

Florasanlar özellikle beyaz olanları hem ışık şiddeti hemde frekansı (florasanlar biraz titrerler bu sebeple hareketli parçaları duruyor gibi gösterebilirler) hassas kişileri olumsuz etkileyebilir. Florasan olarak sadece uzun düz olanlar değil Led olmayan tasarruflu ampuller de aynı ailedendir.. Ledlerde de kendi gözlemim onlarda da bir miktar titreşim var özellikle ucuz olanlar.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir