Google Reklamları Etkili mi?

Google Reklamları Etkili mi?

Google Reklamları Etkili mi?

Google Reklamlarının Etkisi

Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok sektörde köklü değişiklikler yaşanıyor. İnternet Kullanımı mobil cihazların yaygınlaşması ile İnternet kullanıcısı sayısı her gecen gün artmaya devam ediyor. İnsanlar özellikle de gençler sosyal medyada çok fazla zaman geçiriyor. Durum böyle olunca reklamcılık anlayışı da dijitalleşmeye başladı.. Gazete, televizyon, radyo gibi klasik mecralar tamamıyla terk edilmiş değil tabi ki reklam sektöründe fakat İnternet reklamcılığının hem kolay ölçülebilir olması hem de daha düşük maliyetle daha fazla kitlelere ulaşması İnternet reklamcılığının tercih edilmesine neden olmaya başlamıştır.

İnternet reklamcılığı hedef kitleye direkt olarak ulaşabilen, geri dönüşümlerin kolay ölçülebilen ve düşük maliyetli sayılabilecek bir reklam türüdür.
Peki neden hedef kitleye İnternet reklamcılığı ile ulaşmak daha mümkün?
Bunu örneklerle açıklamak daha kolay olacaktır. İnternet kullanıyorsunuz ve son bir haftadır zayıflama ürünleri yada giyim ile ilgili aramaları Google’da yapıyorsunuz var sayalım. Hatta çeşitli alışveriş sitelerine giriyor alıp almamak arasında gidip geliyorsunuz. ürünü sepetinize koyuyor ve sonra vazgeçiyorsunuz, kararsızlık yaşıyorsunuz. Bu durumda Google size nişan almaya başlıyor. 

 Google sizi tanımaya başladı ve sizin potansiyel olarak alabileceğiniz ürünleri artık biliyor. Ve bu saatten sonra girdiğiniz çeşitli İnternet sitelerinde ve Youtube üzerinde daha önce geçmişte yaptığınız aramalara uygun olarak sizlere reklam göstermeye başlıyor. Böylece reklam hedef kitleye en etkin biçimde ulaşmış oluyor. Google reklamları sadece ilgi alanlarına ve son aramalara göre değil de farklı kriterlere göre de karşınıza çıkabilir. Örneğin yerinden reklamcılık vererek sadece belli bir il yada ilçeden İnternet’e bağlanan kullanıcıların karşısına çıkabiliyorsunuz. Google reklam verenlerini çok sevdiği için ve reklam verenlerin prestijini düşündüğü için vermiş olduğunuz reklamları uygunsuz sitelerde göstermiyor. örneğin kumar yada pornografik içerikli sitelerde reklamlarınızı göstermiyor. Hatta reklamlarınızın nerelerde çıkabileceğini ayarlayabildiğiniz gibi özel olarak nerelerde çıkmamasını gerektiğini de ayarlaya biliyorsunuz.

İlginç bir bilgi daha vermek istiyorum. Her gün belirli saatte  İnternet’ten yemek siparişi veriyorum. Google bunu öğrenmiş olacak ki tam saatim geldiğinde sipariş verdiğim sitenin reklamları çıkmaya başlıyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir