Gizli reklamlar ve ürün yerleştirme Nedir?

Gizli reklamlar ve ürün yerleştirme Nedir?

Gizli reklamlar ve ürün yerleştirme Nedir?

Ürün yerleştirme veya gizli reklamda marka entegrasyonunun iyi sağlanması önemlidir. Yani ürün yerleştirme, hikayeye bağlı olmalı, doğal olmalı ve tüketicinin farklı davranmasını sağlamalı. Bu konudaki en iyi örneklerden biri E.T.’nin Reese’s Pieces yemesidir.
Apaçık ortada olan reklam asla başarılı olamaz çünkü bu reklam sizin zekanıza hakarettir. Gizli reklam ve ürün yerleştirmede önemli olan herkesin iyi vakit geçirmesidir. Birisi zekamızı küçümsediğinde savunma kalkanlarımız devreye girer ve reklam duvara çarpar. Kötü bir aktörün bizi hikayeye inandırması zordur.
Geçtiğimiz günlerde radyo dinlerken aslında çok sık dinlediğim söylenemez en azından akşamüstü. “Nihat’la sivrisinek” programında 98 yılına dair insanlar anılarını paylaşıyorlardı ve program Fiat sponsorluğundaydı. İşin ilginç yanı her reklam sonrası yayın başlangıcında Fiat marka arabalarla ilgili anılar paylaşılıyordu. Bu küçük sinsi taktik markayı çaktırmadan öne çıkarıyor ve bunu uygunsuz bir şekilde yapıyor. Bazen bir tane iyidir ama fazlası göze çarpıyor.
Peki, tüketiciyi yani bizi bunlardan kim koruyacak? Ürün yerleştirme veya gizli reklam arasındaki çizginin daha belirgin olması gerekmez mi? 

Bugün 4 Tiktok videosundan bir tanesinde ürün yerleştirme olduğu söyleniyor.

Ürün yerleştirme ve gizli reklamların hukuku


Türkiye’de RTÜK,

•   Ticarî iletişim, yayın hizmetinin diğer unsurlarından görsel ve işitsel olarak kolayca ayırt edilebilir olmak zorundadır. Gizli ticarî iletişime izin verilemez.

•   Desteklenen programlarda, destek verene veya üçüncü bir kişiye ait mal ve hizmetlere atıfta bulunulamaz ve bunların alınması, satılması ve kiralanması teşvik edilemez.

•   Sinema ve televizyon için yapılmış filmler, diziler ile spor ve genel eğlence programları haricinde, yayınlarda ürün yerleştirmeye yönelik uygulamalara yer verilemez,
gibi kanunlarla RTÜK Türkiye’de tüketiciyi korumaya çalışmaktadır.

Yasanın benzerleri de ABD ve İngiltere gibi belli başlı ülkelerde uygulanmaktadır. 
Bütün bunlara rağmen devam eden reklamlaraysa ise tüketicinin çözüm bulacağı öncekiler gibi gayet ortadır. Zaman içerisinde tüketicilerin farkındalığının artmasıyla artık zihinlerimiz yeni savunma mekanizmaları oluşturacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir