Gençlere Yönelik Pazarlama Nasıl Yapılmalı?

Gençlere Yönelik Pazarlama Nasıl Yapılmalı?

Gençlere Yönelik Pazarlama Nasıl Yapılmalı?

Genç Yapı Kredi’nin yıllar önce oynayan gençleri hedefleyen reklamında , müşteri bankaya girince masanın üzerine sıçrayıp halka (hulahop) çeviren çalışanlar vardı. Ata Demirer bir gösterisinde, bu reklamla ilgili olarak “…hiç yaşlı bir müşteri girmiyor içeriye, yaşlı çalışanı da yok ay Ferit Bey çeviremeyeceğim torunlarım var benim…” diyerek reklamın saçma olduğundan bahsediyordu. Gençlerin değil çocukların bile bu reklamı berbat bulduğunu düşünüyorum. Çünkü çok çocukçaydı ve gençleri aptal yerine koyup onların zekasına değer vermiyordu. Gençler bir fanusun içerisinde yaşayan balıklar değillerdir.


Ürününüzü küçük düşürmekten vazgeçin. Verdiğiniz mesajlar tüketiciler tarafından reddediliyorsa stratejinizi yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiştir. Gençlere yönelik pazarlama yaparken onların birer yetişkin gibi algılanma isteğini göz ardı etmeyin. Gençleri pogo yaparken ellerinde rakı bardaklarıyla hayal ediyorsanız uyanın ve derin bir nefes alın.


Rakı, günümüze kadar orta yaşlı, orta sınıf erkekler arasında en çok tüketilen içkiydi. Artan rekabet ve ürün çeşitliliği yüzünden azalan pazar payını telafi için artan nüfus ve gençlikten yararlanmanın zamanı geldi.
Gençler kendilerinden bir önceki kuşaktan oldukça farklı. Onlar kendi anne babalarından farklı bu yüzden onlara bu babanızın içtiği rakı değil! Daha yeni, daha genç, daha dinamik bir rakı şeklinde iletişim kurmayın. Aslında iyi bir strateji olarak gözükse de gençlerin gözündeki bu boşluğu votka-enerji dolduruyor. Bira şirketleri daha genç olarak algılanıyor. Peki, siz bu karmaşanın ortasına neden atılıyorsunuz?
Anahtar rakı şişesinin dibinde! Mesajınızı açık ve duygusal faydalarınızı gösterir bir şekilde gençlere iletmektir.


Yani sizin ürününüz bir klasik, bir geleneksel ona yeni bir imaj yaratmak yerine üzerindeki tozu almanız yeterli. Rakı üreticilerinin yapması gereken gençlere artık zamanının geldiğini söylemektirArtık rakı içmenizin zamanı geldi çünkü artık büyüdünüz, artık bir yetişkinsiniz, sizce de arkadaşlarınızla değerli bir şey paylaşmanın zamanı gelmedi mi? Diyebilmektir.
Gençlere yönelik iletişimdeki kırmızı çizgiyse ürünün klasik ve geleneksel olduğunu ön plana çıkarmamaktır. Yapılması gereken artık terfi ettiğini bildirmektir. Eğer mesaj doğru verilmezse siz hala onların babalarının içkisi olabilirsiniz. Aslında bu küçük bir çocuğu sünnet olmaya ikna etmeye benziyor. Bu tam bir erkek olmaya geçiş zamanının geldiğidir.

Yaşlı markanızı iyi biliyor ama ya gençler?

Bir Kargo firması çocuklar ve gençler arsasında yaygın olan yanlış hatırlamıyorsam ”minecraft”2 isimli bir oyunun teması ile reklam çalışması yapmıştı. Bence gayet başarılı, zira gelecekte online alışveriş çok daha fazla yapılacak ve bu reklamı gören kişiler geleceğin en çok online alışverişlerini yapacak olan kişilerden oluşuyor. En iyi kargo firması olarak akıllara şimdiden kazınmaya bakıyor. Bugün çeşitli gıda markaları arasında kaliteli ve kalitesiz olarak gördüğümüz markalar bir şekilde zihinlerimize kazındı. X kolasının Y kolasından daha iyi olduğunu biliyorsunuz. Fakat her doğan yeni zihin bomboş dünyaya gelir ve daha önceden güçlü olan markanızı hiç tanımaz. Eğer gençlere yönelik marka çalışmaları yapılmadığı taktirde marka değerini zamanla sıradan bir marka gibi akıllara kazınırak değerini yitirebilir.

Genç kitlelere yapılan reklamların bir diğer avantajı’da onların yetişkin kişilere nazaran daha uzun ömürlü olacakları ve markayı bir kere yerleştirdikten sonra uzun süre boyunca bunu taşıyacaklardır. Gençler hangi markanın kaliteli olduğu konusunda yetişkinler kadar kırılmayacak önyargılara sahip değillerdir. Marka kolay yerleşir ve uzun süre orada kalır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir