Gebelikte Sürekli Kusmak Bebeğe Zararlı mı?

Gebelikte Sürekli Kusmak Bebeğe Zararlı mı?

Gebelikte Sürekli Kusmak Bebeğe Zararlı mı?

Gebelik döneminde hormonal değişikler olduğu için kusmada aşırı bir şekilde artış görülebiliyor. Ayrıca annelerin psikolojik durumları, kendilerini hazır hissetmemeleri ve endişe içinde olmaları da gebelikte kusmak gibi durumların yaşanmasına sebep olabiliyor. 

Gün içerisinde sürekli olarak kusup, yiyip içmeden ve kilo kaybederek yaşamaya başladıysanız vücudunuzda su kaybı olacağı için göz çukurlarınızda çökme ve idrarınızda azalma gibi durumlar meydana gelir.

Bu tür durumlarda acil bir şekilde tedaviye başlanması gereklidir. Tedaviye erken başladığınız zaman bebeğinize herhangi bir zarar vermemiş olursunuz. Gebelik sorunları arasında yer alan kusmanın tedavisini aksatırsanız bebeğiniz bu durumdan dolayı zarar görmeye başlayabilir.

Gebelikte Kusmanın Annelere Zararları Nelerdir?

Gebelik döneminde günde 2 veya 3 defa kusuluyor ve yeme içme sağlıklı bir şekilde devam ediyor ise kusmalardan dolayı anne adayları zarar görmezler.

Ancak devamlı kusuyor ve beslenmenizi sağlıklı şekilde sürdüremiyorsanız yağ depolarınız beslenebilmeniz için yakılmaya başlar. Kanınızda ve idrarınızda aseton adı verilen yağların yakılması artık karaciğer ve böbrekleriniz deki fonksiyonların bozulmasına sebep olabilir.

Bu yüzden gebeyken aşırı şekilde kusuyorsanız ve yukarıda saydığımız belirtileri yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden uzman bir doktora gözükmeniz gereklidir. 

Tedavi sürecinin aksatılması ve gecikmesi tedavinin uygulanmasını zorlaştırabileceği gibi anne adaylarının çeşitli hastalıklara yakalanması ve bebeğin sağlığının da bozulmasına yol açabilir. Kusmaların azaldığı dönemlerde sorun olmadığını düşünmek ise yanlış bir davranış biçimidir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir