Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Vitamin ve Mineral Desteği
Vücut sağlıklı olduğu zaman fonksiyonlarını da eksiksiz yerine getirir. Bu yüzden vitamin ve mineral bakımından yoksun olmamak gerekiyor. Özellikle magnezyum ve E vitamini içeren besinlerin daha fazla tüketilmesi gebelik şansını arttırır.

Düzenli Doktor Kontrolü
Gebe kalma planları yapmaya başlamış iseniz ya da bir süredir deneyip de hala hamile kalamamış iseniz sürekli olarak ve düzenli bir şekilde doktor kontrolünüze gitmeniz gerekiyor. Bu sayede gebeliğe engel olan çeşitli enfeksiyonlar ve akıntı gibi şikayetler varsa bunlarda kontrol altına alınır ve tedavi edilir.

Gebelik Şansını Artırmak İçin Neler Yapmalıyım?

Düzenli Uyku
Sadece hamile kalmak isteyenler için değil herkes için düzenli uyku uyumak çok önemli. Vücudun dengelerini alt üst eden uykusuzluk yumurtlamayı da olumsuz etkileyen davranışlardan biridir.

Normal Kilo
Eğer kilolu iseniz ideal kiloya inmeye çalışın ve sürekli kilo alıp vermekten kaçının. Vücut dengesiz kilo alıp vermeler karşısında olumsuz etkilenir ve metabolizma normal olarak çalışamaz. Bu yüzden vücut fonksiyonları da aksayacaktır. Hamile kalma şansını arttırmak isteyenler ideal kiloda kalmaya özen göstermeli.

Doğru Beslenme
Fast food ve benzeri sağlıksız beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeli, doğal besinler tercih edilmelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden, kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durulması kesinlikle öneriliyor.

Stres ve Depresyondan Uzak Durun
Stres ve depresyon her hastalığa neden olabileceği gibi gebe kalmayı da engelleyen faktörler arasındadır. Stres, yumurtlamayı engelleyen  proklaktin hormonunun salgılanmasına neden olur.

Gebelik Şansını Artıran Diğer Öneriler
Uzun süren yolculuklardan, kızamıktan, aşırı ilaç kullanımından, kayganlaştırıcı jellerden uzak durulmalı. Özellikle erkekler çok sıcak banyo ya da hamamlardan sakıncalıdır çünkü, testisler aşırı sıcağa maruz kaldığında spermler zarar görebilir. Ayrıca Toksoplazma testi yaptırmayı unutmayın.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir