Füme Somon ve Avokado Ezmeli Sandviç Tarifi

Füme Somon ve Avokado Ezmeli Sandviç Tarifi

Füme Somon ve Avokado Ezmeli Sandviç Tarifi

İflah olmaz bir somon ve avokado sevdalısı olarak er ya da geç bu sandviçi yapacağımı biliyordum. Beklediğim ilham nihayet bu haftasonu geldi. Çıtır çıtır, yeşilliklerle dolu, avokado ezmesinin verdiği yumuşaklıkla bir lokmada yenen bir sandviç…Bence iyi sandviçin sırrı kuru olmamasındadır. Bir lokma ısırdığınızda kolaylıkla çiğnenip yutulabilen bir ıslaklıkta olması gerekir. Isırdığınızda damakta bir kuruluk hissi bırakıyorsa, malzeme dengesinde bir sorun var demektir. Bu nedenle, sandviç yaparken ekmeğin içine duruma göre ya tereyağı ya da bir tabaka mayonez sürmek şarttır. Bunun dışında, ıslaklık verecek birkaç malzeme daha eklemek de faydalı olur. 

Ben somonla daha çok yakışacağını düşündüğüm için mayonez kullandım. Sadece mayonez değil, kuruluğu alması için bir de avokado ezmesi yaptım. Sonra iceberg yaprakları ve iki dilim salatalıkla füme somonun tuzunu, ekmeğin ise kuruluğunu dengeledim.  Sıcak yaz günleri için şahane bir öğlen yemeği olabilecek bu sandviçin tarifi şöyle;

Malzemeler:

  • Füme Somon
  • Ciabata ekmeği
  • 1 adet avokado
  • 1/2 orta boy kırmızı soğan (çok ince, küp küp doğranmış)
  • Iceberg yaprağı
  • Salatalık
  • Mayonez
  • Limon

Yapılışı:
1 adet avokadonun içini çıkarıp çatalla eziyoruz. ( Avokada alırken kabuğunun rengi koyulaşmış ve hafif yumaşamş olanları tercih edin. Kabuğu açık yeşil olanların içi fazlasıyla sert olacağı için birkaç gün bekletmek gerekebilir. Avokadolarının sertse gazete kağıdına sarıp yumuşayana kadar birkaç gün dışarda bekletin. Kesinlikle buzdolabına koymayın.) İçine limon suyu, tuz, karabiber ve ince kıyılmış soğanı ekliyoruz. Dilerseniz bir tatlı kaşığı yoğurt da ekleyebilirsiniz. Bunu bir kenara koyuyoruz.

Ben şeklini sevdiğim ve sandviç yapımına uygun olduğunu düşündüğüm için ciabata ekmeği kullandım. Ancak amaca uygun baka tür bir beyaz ekmek de kullanılabilir. Ekmeğin içini bir bıçak yardımıyla açtıktan sonra tost makinasında ısıtıyoruz. Kızartırken çok basılıp düzleşmemesine dikkat ediyoruz.

Ekmeğin içine bir tabaka mayonez sürüyoruz. Sonra füme somonu yerleştiriyoruz. Onun üstüne avokado ezmesinden bolca sürüyoruz. Daha sonra iceberg yapraklarını ve birkaç dilim salatalığı koyuyoruz.  

Sandviçimiz hazır. Aynı malzemeleri küçük pancake’lerin üzerine koyarak da servis etmek mümkün. Misafir ağırlarken sıcak yemekten önce antre olarak sunulabilir. Pancake’in üstüne avokado ezmesini onun üstüne somonlaı en üste de birkaç yaprak dereotu koyarak servis edebilirsiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir