Fuar Standı Tasarımı Nasıl Olmalı? – ”Farklı Olun”

Fuar Standı Tasarımı Nasıl Olmalı? – ”Farklı Olun”

Fuar Standı Tasarımı Nasıl Olmalı? – ”Farklı Olun”

Fuarlar kendinizi göstermeniz için harika bir fırsat ya da boşa harcanmış paralar demektir. Geçtiğimiz günlerde hayatımda ki  11. fuara katıldım bunlardan ikisinde organizasyonu gerçekleştiren, üçünde katılımcı ve altısında ziyaretçi olarak yer aldım. Fuarlarda gözlemlediğim tek şey şu büyük stantlar ve uzun bacaklı hosteslerle ilgi çekeceğini, ziyaretçi sayısını artıracağını ve sipariş alacağını düşünen firmalar. Yüzlerce firmanın aynı taktiği izlediği fuarlarda nasıl farklılaşabilir? 

Fuarda Nasıl Dikkat Çekilir? – Fuar Stand Düzeni Nasıl Olmalı?

1.) Standınız İçin Bir Tema Belirleyin

Firmanızla özdeşleştirebileceğiniz bir tema belirleyin. Örneğin; bir teknoloji firmasıysanız Matrix, lüks segmentinde faaliyet gösteren bir firmadaysanız Bond gibi temalar kullanabilirsiniz eğer bir yat firması iseniz kesinlikle Titanic temasını kullanmamanız gerekir. Çalışanlarınız bu temaya uygun kıyafetler giydiğini düşünürseniz fuarda oldukça dikkat çekebilen hale gelebilirsiniz. Bond temasını seçtiğinizi düşünsenize etrafta smokin giyen insanlar herkesin ilgisini çekecektir. Bu ilgi potansiyel müşterilerinizi standınıza doğru yönlendirmeye başlayacaktır.


2.)Promosyonlar Her Zaman İşe Yarar

Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çektiniz onlar birazdan stantlarınıza uğrayacaklar onlar hakkında daha detaylı bilgiler almak için elinize bir fırsat geçti 1950’lerde olduğu gibi 2010’lu yıllarda promosyonlar işe yaramaktadır. Bir promosyon karşılığında örneğin; bir otel de çift kişilik tatil, bir tur veya bir ödül için daha önceden hazırladığınız 2-3 soruyu geçmeyen bir müşteri form anketi doldurmalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sizin için önemli olan ziyaretçileri ile diğerlerini ayırabilirsiniz


3.)İletişim Kur

Sizin için önemli olan müşterileri belirlediniz şimdi sırada onlarla iletişim kurma zamanı onları standınızda daha önce hazırladığınız bölümde en etkin isimlerinizle görüşmesini sağlayın ve görüşme sonrasında onları öylece bırakıp gitmeyin. Örneğin; bir yat firmasısınız akşam bir yat partisi düzenleyebilirsiniz, ya da alkollü içecekler üretiyorsanız şehrin önemli gece kulüplerinden birinde kendi içeceğiniz verilebileceği bir parti düzenleyebilirsiniz. Burada en önemli konu insanlarınız partinizde eğlenmesi bu konuda profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin. Şimdi sizin için önemli bütün müşterileriniz bir arada onlarla daha yakın bir iletişim kurun ve kendinizi daha iyi tanıtın. Ertesi gün fuarda insanların sizin firmanız hakkında konuşacağından emin olabilirsiniz. Unutmadan artık her ne yaparsanız yapın onların akıllarının bir köşesinde yer edinmiş olacaksınız.
Bu basit yöntemlerle fuar için yaptığınız ödemelerin %10’u kadar ekstra bir bütçeyle müşterilerinizin sayısını artırabilir, daha fazla sipariş alabilir ve onların hafızalarında daha fazla yer alabilirsiniz.
Birkaç öneri daha sıralamak gerekirse;

  • Bayan mankenler ilgi çekebilir fakat onlarla iletişim kurmaktan çekinecek müşterilerinizde olabilir o yüzden erkek mankenlerde stantlarınız yer almalıdır.
  • Fuarların daha fazla ziyaretçi çekmesi için organizatör firmanın en iyi stant, en yaratıcı stant, en çok ziyaretçi çeken stant vb gibi ödüllerle firmaları daha iyi olmaları konusunda teşvik edebilir fakat bu ödül töreninin ilgi çekmesi ve medya gibi iletişim alanlarında yer alması gerekir. 
  • Fuar içerisinde yer alan araçlara reklam alınabilir. Örneğin; su sebillerine karton giydirme ile reklam alınabilir.
  • Geçtiğimiz günlerde katıldığım Food Product fuarında karşılaştığım bir sorun insanların ellerinin oldukça kirlenmesiydi. Bu tarz fuarlarda ıslak mendil araçları yer alabilir.
  • Telefon şarj üniteleri ve emanet bölümü de unutulmaması gerekenler arasında yer almaktadır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir