FTP Programları İle Dosya Aktarımı

FTP Programları İle Dosya Aktarımı

FTP Programları İle Dosya Aktarımı

FTP Programları İle Dosya Aktarımı

Konuya başlamadan önce FTP nedir? Sorusunun cevabı ile başlamakta fayda var. FTP diğer bir adı ile ‘’File Transfer Protocol’’ internet ağı üzerinden dosya aktarımına verilen isimdir. FTP yapılırken çeşitli programlardan destek alınmaktadır. FTP programları aracılığı ile dosya aktarımları gerçekleşmektedir. Tabi, burada 3 adet program karşımıza çıkıyor. Bu programları da ayrıntısı ile birlikte bu yazımızda işleyeceğiz.

FTP Ne İşe Yarar?

FTP ne demek sorusunun cevabını anlamak için dijital dünyaya kabaca bakmak gerekiyor. Dijital dünyada verilerin önemi her geçen gün artıyor. Tabi, bu veriler arasından transfer edilmesi gerekilen veriler mutlaka var. Buna istinaden son aylarda pandemi dolayısı ile iş ortamlarının eve taşınması da dosya transferinin önemini bizlere gösterdi. Bu bağlamda da iş dosyası, oyun, müzik ve e-kitap gibi birçok dosya türünü indirirken veya transfer ederken FTP’ye ihtiyaç duyulur.

Siz her ne kadar farkında olmasanızda günlük yaşamınızda herhangi bir internet sitesinden oyun veya müzik indirdiğiniz zaman FTP kullanmış olursunuz. FTP yöntemi ile bilgisayarınıza dosyalar iner. Buna paralel olarak http ile indirme metodu da vardır. Ancak, bu metod FTP’ye göre çok daha yavaştır. Bu yüzden FTP programları ile daha hızlı transferler mümkün. Dilerseniz, bu programlara kısaca göz atalım.

FTP Programları Nelerdir?

Bu başlık altında ücretsiz FTP programlarını sizlere sunacağız. Bu programlardan herhangi birini tercih etmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. İşletim sisteminin size uygun olup olmadığını ve internet protokollerini inceleyin. Dilerseniz, ücretsiz dosya aktarım programlarına göz atalım;

FileZilla FTP Programı

Bu program en çok kullanılan FTP programları arasında yer alıyor. Basit bir arayüze sahip programa ilk bakışınızda 2000 li yılların başına ait bir program olarak görebilirsiniz ancak öyle değil. Bu programın en güzel yönü basit arayüzü. Ayrıca, Windows, Linux ve Mac cihazlarda çalışıyor.

Cyberduck FTP Programı

Diğer programlara göre daha modern bir yapıda olan programda basit bir arayüz bulunuyor. Bu program sadece Mac ve Windows cihazlarda çalışıyor.

WinSCP FTP

Sadece Windows işletim sisteminde çalışan FTP programı, diğer programlardan farklı olarak birden fazla oturum desteği veriyor.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir