Fransız Mutfağı Hakkında Bilgiler, ”Fransız Yemek Kültürü”

Fransız Mutfağı Hakkında Bilgiler, ”Fransız Yemek Kültürü”

Fransız Mutfağı Hakkında Bilgiler, ”Fransız Yemek Kültürü”

Dünya mutfakları arasında seçkin bir yere sahip olan Fransız mutfağı, gerek sunumu gerekse yemeklerinin lezzeti ile dikkat çekiyor. Fransız mutfağı yemekleri, iştah açıcı ve göz doldurucu özellikleri ile birçok mutfağın tariflerinde de esin kaynağı oluyor. Ortaçağ’a kadar uzanan kökeni ile en eski mutfaklardan biri olma özelliği gösteren Fransız mutfağında bulunan tatlılar, peynirler, soslar ve yemekler, hem göze hitap eden sunumları hem de lezzetleri ile bütün dünyanın beğenisini kazanıyor.

Fransız Mutfağı Tarihçesi

Fransız mutfağı hakkında bilgi sahibi olmak için Fransız mutfağı tarihi hakkında bilgilere de sahip olmak gerekiyor. Fransa’da yemeklerin yazılı hale getirilmesinde XIV. Louis’nin etkisi oluyor. XIV. Louis, mutfakta yapılan yemeklerin kurallara bağlanmasını sağlayarak yemeklerin de üniforma ile pişirilmesini sağlıyor ve aşçılık okulları açıyor.17. Yüzyıl’ın ortalarında ise ünlü bir Fransız şefi olan François Pierre, “Fransız Şef” (Le Cuisinier Français) isimli bir kitap yayınlıyor ve bugünün gastronomi olgusunun ve Fransız yemek kültürünün temelini atıyor.

Fransız Yemek Kültürü

Güne kahve ya da sıcak kakao ile birlikte kruvasan, tost ya da baget ile başlayan Fransızlar için özellikle akşam yemeği büyük önem taşıyor. Yemeğe alkollü bir içki ile başlayan Fransızlar, çorba veya çeşitli salata tarifleri ile yemeğe devam ediyor. Ana yemek olarak ise özel soslar ve krema ile hazırlanan et veya balık yanına sebze servis ediliyor. Mutlaka bir tatlı ile sonlandırılan akşam yemeği, sofra görünümünün ihtişamıyla da adından söz ettiriyor. Yemek sonrasında sindirimi güçlendirmesi amacıyla mutlaka bir içki alınıyor ve yemek ile birlikte daime ekmek, soda ve şarap bulunuyor.

Fransız Mutfağı Yemekleri

Tereyağını bol kullanan Fransız mutfağı, sanatsal sunumuyla göz dolduruyor. Hamur işlerine büyük önem veren Fransızların peynir kültürü ve şarap kültürü de oldukça büyük önem taşıyor. Yemek yapımında süt ve krema, yaygın olarak kullanılıyor. Beyaz ve kırmızı et pişirilirken kırmızı ya da beyaz şarap kullanılması, Fransız mutfağını diğer mutfaklardan ayıran önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
Çikolata ile doldurulan minik börek şeklindeki “pain au chocolat” ve ay şeklindeki kruvasan, Fransız kahvaltılarının vazgeçilmezleri oluyor. Baget ise Fransız kahvaltılarında tereyağı sürülerek tüketiliyor. Yumurta, muhallebi ve şekerden oluşan krem karamel, iki yumuşak kurabiyenin arasına krema eklenerek yapılan makaron, Fransız tatlıları arasında öne çıkanlar oluyor. Şarapları ile de çok ünlü olan Fransa’da şarap, ekmek yaparken bile kullanılıyor. 360 çeşit peynire ev sahipliği yapan Fransa’da 56 peynir çeşidi ise devlet güvencesi ile korunuyor.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir