En Sosyal Blog

FRANKFURT, Modern Ve Şirin Bir Kent

FRANKFURT, Modern Ve Şirin Bir Kent

Hakkında bilgisi olan veya turistik amaçlı bu şehri gezen birçok kişi için Frankfurt, düzenlenen fuarlar, uçakla aktarma yapılan şehir ve “halam orada oturuyor”dan ibarettir. Ayrıca turistik bir şehirden çok, fuarların, bankaların ve kurumsal firmaların merkez ofisleri, azıcık müze, biraz tarih ve çok sığ düşünecek olursak birçok Türk’ün yerleşim bölgesi olan bir şehir! Tamam, belki çok fazla gezilecek yeri yok ve sadece bu şehri görmek için buraya gelmek yerinde bir karar olmayabilir ancak günübirlik bir işiniz varsa, diğer şehirlerle seyahat kombinesi yaparsanız veya benim gibi liseden sıra arkadaşınızın düğünü için geliyorsanız bence geldiğinize ve gezdiğinize değer bir şehir Frankfurt! Hiç olmazsa aşağıda fotoğrafını gördüğünüz olağan üstü lezzetteki kruvasan ve elmalı tatlıyı yemek için bile gelinebilir.

Kasım ayının ilk haftası… Biletimi birkaç ay önceden ve bedavadan biraz pahalı almış olmanın rahatlığıyla Frankfurt’a doğru uçuyorum. Eğer elinizde fırsatınız varsa ve bir şeyi o günkü fiyatından daha uyguna alıyorsanız siz de çok mutlu ve huzurlu oluyorsunuz değil mi? Erken rezervasyon sayesinde yanımdaki amcanın biletinin neredeyse 3 te 1 i fiyatına gidiyorum Frankfurt’a…

Frankfurt için ne devasa ne de küçük bir kent diyebiliriz. Tabii, Almanya’nın bir şehri olduğu için ve gökdelenlerden de tahmin edebileceğiniz üzere oldukça gelişmiş bir yer olduğunu buraya gelmeyen birisi bile öngörebilir herhalde.

Rahat ve ekonomik bir uçak yolculuğunun sonunda havaalanında beni düğün sahibi olan arkadaşım karşıladı ve evine doğru hareket ettik. Daha önce başka bir ülkede kendi arabasıyla beni karşılayıp evine götüren birisi olmadığı aklıma geldi ve kendimi şanslı hissettim 🙂 Özellikle bir gün önce gelmiştim ki gezebildiğim ve görebildiğim kadar yer görebileyim. Çok ısrar etmesine rağmen tek başıma gezebileceğimi söyledim arkadaşıma zira ertesi gün düğünü vardı ve halen yapılması gereken birçok işi vardı.

İlk olarak Römer Meydanı’ndan bahsetmek istiyorum. Burası Frankfurt’un eski şehri olarak geçiyormuş. Meydanda görülen binalar 2. Dünya Savaşı’nda yıkıldığı için tekrar yapılmış. Ayrıca burada tarihi binalar, belediye binası ve şehrin ana katedrali olan Saint Bartalehomus katedralini de görebilirsiniz. Aynı zamanda ufak kafeler, restoran, ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz. Bence şehrin en görülesi yeri burası çünkü oldum olası etkileyici yapıları seyretmekten zevk almışımdır. Bu bölge bende ‘ Allahım bizde niye bu kadar güzel bir meydan yok’ hissi uyandırdı. Ne kadar estetik değil mi binalar! Tabii her yer tertemiz…

Römer Meydanı’ndan nehire doğru birkaç dakika yürüdüğünüzde Frankfurt’un en bilinen köprüsü olan Eisener Köprüsü’ne ulaşıyorsunuz. Burası nehrin ve şehrin fotoğraflarını çekmek için en müsait yer. Köprüyü geçtiğinizde nehrin güney kısmına ve Frankfurt’un en aktif bölgesi olan Sachsenhausen’e ulaşıyorsunuz. Unutmadan söyleyeyim çok fazla sayıda Türkçe olarak yazılmış market, kuyumcu, kitapçı vs. göreceksiniz şehirde. Bu durum elbette kendinizi daha rahat hissetmenize vesile oluyor.

Sonraki durağım ise adını daha önceden duymuş olduğum Frankfurt’un en uzun binası Main Tower.  5 Euro vererek binanın tepesine çıkıp, buradan şehrin manzarasını görebilirsiniz. Ayrıca bir de restoran bulunuyor binada. Pahalı gibi göründüğünden girmeye cesaret edemedim ve bu yüzden yemekleri konusunda hiç bir bilgim yok maalesef, ama manzara karşısında bir şeyler içmek için değerlendirilebilir…

Sonrasında tatlılara olan zaafımı bildiği için arkadaşımın bana önerdiği Haagen Dazs’a gittim. Buraya varmak için ya Hauptwache istasyonunda inip Opera yönüne doğru gidersiniz, ya da Alte Oper istasyonunda inip Hauptwache yönüne yürürsünüz. Size tavsiyem Alte Oper’de inin ve Hauptwache’ye doğru yürüyün. 1-2 dk içinde Haagen Dazs solunuzda kalacak. Burada yediğim ve kesinlikle önerdiğim bir tatlı: Belgian Waffle Dream!

Metroyla Haptwache meydanına geldiğinizde ise bir tarafınızda Bockenheimer Strasse ve bir tarafınızda Zeil Caddesi bulunuyor. Bu caddeler Frankfurt’un İstiklal Caddesi tadında olan, restoranların, Starbucks’ların ve Apple mağazası gibi birçok mağazanın bulunduğu caddeler. Burada en çok ilginizi çekeceğini düşündüğüm şeyleri sıraladım gördüğünüz gibi. Ayrıca cadde üstünde MyZeil adında bir alışveriş merkezi var. Bence gelmişken görmekte fayda var.

Bir gün içinde görmeyi istediğim her yeri görmüştüm Frankfurt’ta. Yediğim tatlının ve eğlenmenin dibine vurduğumuz güzel bir düğünün etkisiyle gezimden tat almış olarak yurda döndüm 🙂 Benim size önerim, Frankfurt’ta halanız veya düğününüz yok ise uçak biletinizi tek gidiş olarak alıp, aceleye getirmeden güzel bir organizasyonla gittiğinize pişman olmayacağınız bu şehri görmeniz olacaktır.

Şimdiden iyi gezmeler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.