Fırında Tavuk Kalça (Hint Usulü)

Fırında Tavuk Kalça (Hint Usulü)

Fırında Tavuk Kalça (Hint Usulü)

Son beş yıldır Hint Mutfağı’yla büyük bir aşk yaşıyorum. Bu aşkın ilk birkaç yılı platonik biçimde gelişti. Zira Türkiye’de iyi Hint yemeği bulamıyordum. Zaten iyi Hint yemeğinin ne olduğunu da pek bilmiyordum. Yalnız yurtdışında tatma fırsatı bulduğum bir iki yemek beni çok etkilemişti. Nan denilen tandır ekmeği ve basmati pirinciyle yediğim bazı vegan yemekler aklımı başımdan almıştı. 

Kader bu ya, ben Hint yemeği için yanıp kavrulurken hayatın beni bir süreliğine Singapur denen ufacık Güneydoğu Asya ülkesine savuracağı tuttu. Singapur nüfusunun çoğunluğu Çin asıllılardan oluştuğu için ben Çin yemeği yeme hevesleriyle bavulumu taplayıp yola çıktım fakat kısmette Hint yemeğinin kucağına düşmek varmış. İşin özeti, Singapur’daki Çin yemekleri hiç beklediğim gibi çıkmadı. Çin’de yaşarken yediklerimle uzaktan yakından ilgisi yoktu. Ama Hint yemeği için bir cennete düşmüştüm.  Burada yaşayan Hintli azınlığın mutfak kültürüne katkısı olan şahane Hint yemekleriyle tanışmam gerçek bir sürpriz oldu. Şimdi bütün bunlar yetmezmiş gibi Hintli bir komşum var. Harika yemek yapan, yaptığı her şeyi biraz utanarak da olsa silip süpürdüğüm bir komşum… Daha da iyisi, komşumla yaptığımız dostça bir anlaşmamız var. Her hafta ben ona bir Türk ya da Akdeniz yemeği pişirmeyi öğreteceğim, o da bana bir Hint yemeği. 

İşte hayatımı değiştiren bu anlaşma sayesinde şimdi, Hint yemeği yemenin ötesine geçerek evde kendi körimi, masalamı pişirir oldum. Hayat sürprizlerle dolu. Hem de bazen çok güzel sürprizlerle…

Bugünkü tarifim bu anlamda tam bir giriş tarifi. Sadece birkaç güzel baharatla neler yapılabileceğinin şahane bir örneği. Daha ayrıntılı tarifleri, öğrendikçe, pişirdikçe paylaşacağım.

Eğer baharatlara çok ilginiz yoksa hemen en yakın baharatçıya gidip şu temel baharatları edinin. Ben bu işi birkaç hafta önce yaptım ve hayatım değişti. Birkaç güzel baharatın nelere kadir olduğunu gördüm. İşte temel baharatlarımız; kimyon, kişniş, zerdeçal, acı toz biber, karanfil, kakule…vs. Tane olarak bulabildiklerinizi kendiniz taze taze öğütürseniz daha da güzel olur. Hatta biraz kavurup sonra öğütünce daha dumanlı, füme bir tadı oluyor. Çünkü baharatlar hafif kavrulunca yeniden hayat buluyor, aromaları güçleniyor.

Bugünkü tarifte bu baharatlardan birkaçını kullanıp tavukları marine ettim.

Malzemeler: 

 • 8 adet derili tavuk kalça ( 800 gr. kadar)
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı toz kişniş 
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı toz zerdeçal
 • 1 çay kaşığı toz acı biber ( acı sevenler kesinlikle daha çok koymalı)
 • 2 kaşık yoğurt
 • 2 kaşık zeytinyağı
 • Tuz

Yapılışı:

 1. Geniş bir kaba yoğurdu, zeytinyağını, tüm baharatları ve tuzu koyuyoruz. 
 2. Tavukları bu karışıma güzelce buluyoruz. Kuru gelirse biraz daha yoğurt ekleyebilirsiniz. 1 saat buzdolabında dinlendirip marine ediyoruz. Ne kadar uzun marine ederseniz o kadar iyi olur.
 3. 180 derecede önceden ısıttığımız fırında 30 dk., ya da üzerileri iyice kızarana kadar pişiriyoruz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir