En Sosyal Blog

Film Analizi, Bisiklet Hırsızları (1948)

Film Analizi, Bisiklet Hırsızları (1948)

Detay

  • Yaşamın içinden gerçek olabilecek bir hikayeyi doğal abartısız oyunculukla seyretmek ilginizi çekiyorsa denemenizde fayda olabilir.
  • Sinemada Neorealizm yanlılarını sevindirebilir ya da “o ne ki” diyenlere ufuk açabilir.
  • Sevimli çocukları sevenler ,  film sizin için akıp gidebilir.
  • Meşakatli hayat şartlarından gelen insanlar kendilerinden bir şeyler bulabilir.
  • Yoksulluğun sağa sola para verilerek değil de kökten çözülmesi gerektiğini düşünenler için kanıt yerine geçebilir.

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” deyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

Filmi biraz araştırdığımda karşıma sürekli  neorealizm çıktı. İzlemeden önce ben de bilmiyordum. Anladığıma göre,  Neorealizm kendi egosunun sınırları olmayan insanların değişmesini bekleyen değil de sistemin insan için en iyisini düşünecek şekilde tasarlanması ve insanların da ister istemez bu düzene ayak uydurarak her bireyin insanca yaşamalarına olanak tanıyabileceğini düşünen bir akım. İkinci dünya savaşından sonra ortaya çıkan bu akım sinemada da yoksulluğu , yokluğu doğal ve olabildiğince gerçek sahneleyerek yaşamın zor şartlarda nasıl süregeldiğini anlatır , insanların çaresizlikle ve umutsuzlukla boğuştuğu bencil devlet düzenine bir haykırışı temsil eder.

Oyuncuların amatör o şartlarda yaşayan insanlardan seçilmesi bu sayede gösterilen abartısız oyunculuk , filmin finalinde babanın bisikleti çaldıktan sonra herkesin üstüne çullanması ve “hırsız” diye bağırmasının tamamiyle gerçek olması(burası aşağıdaki videoda net olacaktır) , devletin bir insana iş verip aynı zamanda da bisikletin olması lazım demesi yani mantıksızlık , umudun pamuk ipliğine bağlı olması ile sinemada yeni gerçekçilik akımına güzel bir örnek olmuştur. Akımın nasıl çıktığı wikipedia da şöyle anlatılır.

Filmin çocuk oyuncusu Enzo Staiola, filmin finalinde maçın bitmesini beklediklerini , bittiğini o dönemin spor yorumcusu olan Nicolo Carosio ‘nun haber verip ondan sonra babanın bisikleti çaldığını söyler. Böylelikle de çekimden haberi olmayan insanlarla gayet sahici bir sahne çekilmiş olur. Aşağıdaki videoda 3:25 de bunu anlatmaya başlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.