Fazla Uyku Beyni Öldürüyor mu?

Fazla Uyku Beyni Öldürüyor mu?

Fazla Uyku Beyni Öldürüyor mu?

Uyku konusu, bilim dünyasını her anlamda fazlasıyla meşgul eden bir mevzu. Bu anlamdaki yerini de bilim konusunda büyük adımlar atılmasına rağmen hala koruyor. Uykuya geçiş, uyku süreci, uyku sürecinde gerçekleşen olaylar, uyanma süreci her zaman bilimin ilgi alanında olmuştur. Uykunun kişi sağlığı konusunda yararı ve zararı, en önemli araştırma konularından bir tanesidir. İhtiyaç duyulan uyku aslında yaşa, günlük aktiviteye göre değişiklik gösterebilir. Çocukların daha fazla uyuması doğru bulunurken, yetişkinlerde bu süre bir miktar daha kısadır.

Uyku süresinin beyinde bir takım değişikliklere yol açtığı kesin olarak kabul edilebilir. Neticede uyku esnasında farklı hormonlar ve kimyasal maddeler vücudumuz tarafından salgılanıyor. Bu nedenle uykunun ne azı ne fazlası; ortalama süresi makbuldür. Bu süre yetişkinler için genel olarak 8 saat olarak belirtilir. Ancak fiziksel aktivite fazlalığına, yaşa ve cinsiyete göre bu sürede küçük oynamalar yapılabilir.

Uykunun Zamanı da Önemli

Uykunun Zamanı da ÖnemliUykunun günlük olarak 10 saati aşması durumunda bir takım zararları bulunabiliyor. Ancak aslında uykunun süresinden çok hangi saatler arasında gerçekleştiği daha büyük önem taşıyor. Vücudun saatine göre kişilerin en geç 11-12 gibi uykuya geçmiş olması gerekiyor. Yani gecenin derin saatlerinde sağlık için gerekli maddelerin vücut tarafından salgılanabilmesi için uykuda olmak önemli.

Uyku vaktinde gecikme olduğunda mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Aynı şekilde gündüz çok uzayan uyku süresi de gün içinde halsizliğe ve daha fazla uyku isteğine neden olabiliyor. Bu durumda beyin aktif olarak çalışamıyor, çünkü kişi gereği kadar dinç olamıyor.

Fazla Uykunun Diğer Zararları

Fazla Uykunun Diğer ZararlarıUykunun hem azı hem fazlası insanlar için son derece sakıncalı. İhtiyaç olduğundan fazla uyumanın ise birçok zararı bulunuyor. Bunların başında da birbirine zincirlemesine bağlı çeşitli sağlık sorunları yer alıyor. Çok uyumak, diyabeti, fazla kilo almayı tetikliyor. Fazla kilonun neden olduğu birçok kalp hastalığı da bunların beraberinde geliyor. Yapılmış olan araştırmalara göre 10 saatten fazla uyuyan kişilerin 6 yıl kadar kısa bir süre içinde obeziteye yakalanma riskleri; 8 saat uyuyan kişilere göre %21 oranında daha fazla.

Hipersomni adı verilen gündüz görülen sürekli uyku halinin temelinde de fazla uyumak yatıyor. Bu durum kişilerin enerjilerinin azalmasına ve unutkanlığa neden olabiliyor. Gün içinde bunlara bağlı olarak görülen baş ağrısı da kişinin günlük yaşam kalitesini düşürüyor. Yaşam kalitesi düşen kişilerde depresyona yakalanma riski de %15 artış gösteriyor. Kısacası fazla uyku kişideki bütün metabolik düzeni bozabiliyor. Bu nedenle hem uyku sürenizi hem de uyku vaktinizi doğru belirlemeniz gerekiyor.

Aslında Uykusuzluk Beyin Hücresi Öldürüyor

Aslında Uykusuzluk Beyin Hücresi ÖldürüyorAmerika Birleşik Devlet’lerinde yapılan araştırmalara göre yeteri miktarda uyumamak düşünülenin aksine, çok ciddi neticelere yol açabiliyor. Beyin hücrelerinin daimi olarak kaybına kadar ilerleyebilen bu durumu engellemek için uyku sürenize özen göstermelisiniz. Araştırmalarda farelerden yararlanıldı ve uykusuz bırakılan farelerin beyin hücrelerinin %25 kadarı kaybedildi. Geri dönüşü olmayan bu kaybın önüne geçilmesi kesinlikle şart. Uzmanlara göre aynı kaybın insanlar üzerinde de geçerli olması durumunda, kaybedilen uykunun sonradan alınmaya çalışılması sadece anlık bir çözüm olarak görülüyor.

Harcanan çaba ne yazık ki kaybolan hücreleri yerine getirmiyor. Günümüzde bu araştırma uykusuzluğun beyin hücrelerinin kaybı konusunda kanıt olarak kabul edilebiliyor. Şimdilerde ise bu kaybın önlenebilmesi için özellikle mesai saatleri uzun olan kişilere çözüm olması bakımından bir ilaç geliştirilebileceği düşünülüyor ve bunun üzerine çalışmalar yapılıyor.


1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir