Evde Yapılabilecek Saç Bakım Kürleri 2021

Evde Yapılabilecek Saç Bakım Kürleri 2021

Evde Yapılabilecek Saç Bakım Kürleri 2021

Saçlar her kadın için çok önemli olmaktadır. Aynı zamanda erkekler için de son derece önem verdikleri konulardan biri oluyor. Çevre şartlarına ya da genetik faktörlere bağlı olarak saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmak mümkün oluyor. Aynı zamanda saça çok fazla ısıl işlem uygulamak saçın yıpranmasına ve giderek seyrekleşmesine sebep olur. Evde doğal çözümler bularak saçımızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Evde yapılabilecek pek çok saç bakım kürü bulunuyor. Her biri başka bir amaca hizmet ettiğinden dolayı hangi amaçla kullanacağınıza karar verip ona göre kür seçimi yapmak gerekir. Saçımızın sağlıksız ve mat bir görünümü varsa mutlaka düzenli olarak saçınıza zeytinyağı uygulamanız gerekir. Zeytinyağı saçın daha dolgun ve daha canlı görünmesine yardımcı olur. Saç bakımınızı düzenli olarak yapmazsanız saçınızda yıpranmalar ve dökülmeler söz konusu olur.

Avokadolu Saç Bakım Kürü

Saç bakım kürü denildiği zaman akla ilk gelen avokadolu saç bakım kürü oluyor. Son derece etkili ve yapımı çok kolay olan bir bakım kürüdür. Avokadolu saç bakım kürü saçı canlandırır ve saç dökülmesine en aza indirir. Avokado saç bakım kürü için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 2 yemek kaşığı bak
  • 1 tane orta boy avakado

Avokado saç bakımı ürün hazırlarken ilk olarak avokadonun kabuğunu soyup iç kısmını bir tabağa alarak ezmek gerekir. Tamamen edildiğinden emin olduktan sonra 2 yemek kaşığı balı ama kâğıdın üzerine koyarak bu şekilde karıştırmak gerekir. Karışma hazırlandıktan sonra cilde uygulanır ve cildim vitamin ihtiyacını tam olarak karşılar.

Saç Dökülmesini Engelleyen Saç Bakım Kürü

Saçlarınızın dökülmesinden şikayetçiyseniz saç dökülmesini engelleyen saç bakım kürleri ne ve maskelerini kullanabilirsiniz. Bu maskeler doğal içerikli olduğu için kimyasal ürünlere göre çok daha kısa bir süre içerisinde çok daha etkili bir çözüm olurlar. Saç dökülmesini engelleyen bakım kürü için gerekli malzemeler:

  • 1 çay kaşığı ısıtgan tohumu yağı
  • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
  • 4 tatlı kaşığı ardıç ağacı yağı

Bu yağların hepsi bir kabın içerisinde karıştırılır. Daha sonra ise sıcak bir tencerenin üzerine konularak bu ya ısıtılmaya bırakılır. Yağ ısındıktan sonra saça sürmek için hazır bir hale gelir. Saçın diplerinden başlayarak saç boylarına ve saç uçlarına kadar sürülür. Daha sonra bu karışımı saçtan 2 saat kadar bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Saçtan arındırıldıktan sonra saçtaki yumuşaklığı ve sağlamlığı hissetmek mümkün olur. Bu işlemi haftada en az bir kez uygulamak gerekir.

Zeytinyağı Kürü
Saçlarınızın cansız ve mat görünümünden şikayetçiyseniz mutlaka zeytinyağı kürünü denemeniz gerekir. Bu kür ile birlikte saçınız çok daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olacaktır. Zeytinyağı besin içeriği çok yüksek olan bir yağdır. Hem saç hem de cilt için çok faydalı yağlardan biridir. Düzenli kullanım ile saç derisinde oluşan yaraları veya kurulukları da gidermeye yardımcı olur. Saçın ihtiyacı olan nemi büyük oranda sağlar. Zeytinyağı kürü için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet yumurta
  • 5 adet zeytinyağı ve 1 adet yumurta iyice karıştırıldıktan sonra saç diplerinden uçlarına kadar tüm saça uygulanır.

Yumurta saçı besleyen ve protein ihtiyacını karşılayan bir besindir. Hem yumurta hem de zeytinyağı bir araya geldiğinde saç için çok iyi bir sonuç ortaya çıkar. Bu karışımı saça sürüldükten sonra en az 1 saat beklemesi gerekir. Daha sonra saçınızı ıslatmadan ilk olarak şampuanı sürüp daha sonra saçınızı temizlemelisiniz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir