Evde Krem Peynir Yapımı

Evde Krem Peynir Yapımı

Evde Krem Peynir Yapımı

Bilinçli bir tüketici olmaya çalıştığım için, aldığım her ürünün içindekiler kısmını okurum. Aslına bakarsanız beni evde bir sürü şey yapmaya motive eden şey de bu oldu. Bu içindekiler kısmını okuya okuya, hazır paketlenmiş, ya da raf ömrü uzun olan ürünlerin içine neler neler konduğunu dehşetle gördüm. Ve elimden geldiğince de bunlardan uzak kalmaya çalıştım. Ama çocuğunuza her şeyi anlatamıyorsunuz. O bir kere krem peynir ya da sarelle diye tutturdu mu iş bitiyor. Marketten almak istemeyince de iş başa düşüyor.
Krem peynirin içindekiler kısmına bakarsanız, çok az peynir ve çok fazla katkı, tatlandırıcı, kıvam arttırıcı vs vs maddelerin olduğunu göreceksiniz. Ve bu liste bir hayli uzun. Üstelik reklamlarda sanki mattah bir şeymiş gibi, özellikle de çocukları hedef alarak, ballandıra ballandıra anlatmıyorlar mı deliye dönüyorum.
Neyse olay çok basit. Önce sütü kestiriyorsunuz ki, sanırım bunu bilmeyen yoktur. Peyniri süzdükten sonra da tuz ve yağ ekleyip iyice karıştırıyorsunuz. Bitti bu kadar. İşte size miss gibi, ev yapımı gerçek peynirden, süper besleyici, bol proteinli ve kalsiyumlu gerçek krem peynir… 
Not : Ev yapımı sarelle, pek yakında… 🙂 
İşte tarif…

Malzemeler :

  • 2 lt günlük pastörize sütt
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • yarım limonun suyu
  • tuz

Yapılışı :

  1. Sütü bir tencereye koyup ısıtıyoruz. Kaynama noktasına yaklaştığında limon suyunu yavaş yavaş ekliyoruz. Bir noktadan sonra süt kesilmeye başlayacaktır. Bu noktada peynirin oluşmaya başladığını gözlemlersiniz. Geriye kalan kısım bulanık bir su gibi görünecektir. Kalan kısım hala süt gibi görünüyorsa limon eklemeye devam edin.
  2. Oluşan karışımı bir kaç dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz. 
  3. Karışım ılıdıktan sonra temiz bir tülbent yardımıyla peynirimizi süzüyoruz. Kalan suyu atmayın. Poğaça, ekmek hatta tarhana çorbası yapın, çok besleyicidir.
  4. Peyniri bir kaç saat  süzdükten sonra bir kaba alıp, üzerine oda sıcaklığına gelmiş tereyağı ve tuzu ekliyoruz ve kremamsı bir kıvam alana kadar, çatalla iyice ezerek karıştırıyoruz. Burada tereyağı ya da tuzu zevkinize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. 
  5. Kapaklı bir kapta 1 hafta bozulmadan yiyebilirsiniz. Tuz bozulmayı engelleyecektir. Benimki iki hafta sonra bile süperdi. Hiç bir bozulma belirtisi yoktu.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir