Evde Bohça Baklava Tarifi

Evde Bohça Baklava Tarifi

Evde Bohça Baklava Tarifi

Bohça Baklavası Malzemeleri

 

  • 1 paket baklavalık yufka.
  • 1,5 su bardağı boz fıstık.
  • 500 g tereyağı.
  • 3 su bardağı şeker.
  • 3 bardak su

Bohça Baklavası Hazırlanışı

Bohça baklavası, yüzyıllardır Türk mutfağından eksik olmayan baklava çeşitlerinden bir tanesidir. Evde baklava yufkası açabilen maharetli kadınlar olduğu kadar daha böyle tatlılara yeni heves etmiş ve yufka açamayan bayanlar da bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda yufka açamıyorsanız hazır yufka kullanabilirsiniz. Peki, hazır yufka kullanarak bohça baklava nasıl yapılır?

Bohça baklava tarifi hazır yufka ile oldukça kolaydır. Bu tatlıyı yaparken dikkat etmeniz gereken nokta hamurunuzun bayat olmamasına dikkat etmenizdir.

 

Eğer hamurunuz bayat olursa tatlınız sert ve tatsız olur. Bu nedenle taze baklava yufkası almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bohça baklava tarifine öncelikle baklavanın şerbetini hazırlayarak başlamalısınız.

 

Bunun için ilk olarak geniş bir tencerenin içerisine 3 su bardağı kadar şeker ve 3 su bardağı su ilave etmelisiniz. Şerbetin özleşmesini sağlamak için altını kısarak iyice kıvama gelmesini bekleyin.

Şerbet kıvama geldikten sonra ocaktan alarak şerbetin soğumasını bekleyin. Şerbeti tatlının üzerine sıcak dökememelisiniz. Daha sonra baklavalık yufkayı açarak 15 adet yufkayı birbirinden ayırın. Diğer taraftan 500 gram tereyağını eriterek 15 adet baklavalık yufkanın her bir yufkasının arasına sürün. Yufkaların hepsini aynı şekilde dizdikten sonra yufkanızı 8 eşit parçaya bölerek dilimlere ayırın. Her bir dilimin üzerine taze çekilmiş fıstık ilave edin.

Tatlının dört ucunu da birleştirerek bohça şeklini verin. Tüm yufkayı bu şekilde ayarladıktan sonra fırın tepsisine dizerek kızarana kadar pişirin ve en son şerbetini ilave edin. 

Bohça baklavası hazır, afiyet olsun.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir