Evde Acı Biberli Yağ Nasıl Yapılır?

Evde Acı Biberli Yağ Nasıl Yapılır?

Evde Acı Biberli Yağ Nasıl Yapılır?

Kendi acı biberli yağınızı yapmak dünyanın en kolay ve bir o kadar da keyifli işlerinden biri. Tek yapmanız gereken birkaç kırmızı acı biber, sarımsak ve halis sızma zeytinyağını bir araya getirmek. 

Sonra bu şahane yağı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltısında, beyaz peynirin ya da yumurtanın üstüne koyun, domatesli makarnanızın biraz arrabbiata tadında olmasını istiyorsanız makarnanıza ekleyin ya da tabağa koyup bir kaç taze kekik yaprağı ekleyerek ekmek bandırın. Her türlüsü keyif verici ve iştah açıcı… 

Ayrıca, mis gibi ev yapımı yağınızı küçük şişelere doldurup dostlarınıza hediye olarak da verebilirsiniz. 

Normalde bu iş ocakta, çok kısık ateşte, zeytinyağını ve biberleri yakmadan hafif hafif ısıtarak gerçekleştiriliyor. Ama ben aynı işlemi fırında yapmayı denedim. Böylesi de çok pratik oluyor. Zeytinyağının içinde hafif közlenen biberleri ve sarımsakları da ziyan etmeden ezip üstüne tuz ve sirke ekledikten sonra buzdolabında uzun süre saklayabilir, her türlü tencere yemeğinde ya da makarnalarda lezzet arttırıcı bir çeşni olarak kullanabilirsiniz.

Tarifimiz şöyle;

Malzemeler:

  • 10 adet kırmızı acı biber
  • 10 iri diş sarımsak
  • 500 ml. zeytinyağı
  • İstenirse defne yaprağı ya da taze kekik de eklenebilir.

Yapılışı:

  1. Biberlere ortadan birer kesik atın. Zeytinyağını bir fırın kabına boşaltın. Kabın, biberlerin yan yana  sıkışık biçimde durabileceği kadar küçük olmasına özen gösterin. 
  2. Biberleri ve kabuğu soyulmamış sarımsakları yağın içine ekleyin.
  3. Fırında, 150 derecede sarımsaklar ve biberler iyice yumuşayana kadar pişirin. 
  4. Sarımsakları ve biberleri zeytinyağından  çıkarın. Biberlerin çekirdeklerini ayıklayın. Sarımsakları kabuklarından çıkarın. Biberleri kabaca doğrayın, sarımsakları bıçakla hafifçe ezin. Biraz tuz ekleyip ikisini birbirine karıştırın. Temiz bir kavanoza karışımı koyun ve üzerine sirke ekleyin. Bu karışımı buzdolabında saklayın ve yemeklerinizde azar azar kullanın.
  5. Fırın kabındaki zeytinyağı soğuduktan sonra bir huni yardımıyla şişeye aktarın ve dilediğiniz gibi keyfini çıkarın. 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir