Ev Yapımı Buzlu Çay

Ev Yapımı Buzlu Çay

Ev Yapımı Buzlu Çay

Çayın buzlusuna bayılırım. Biraz ezber bozmak gibi geldiği için belki de…Hep sıcak içilmesi buyrulan birşeyin içine buz atmanın karşı koyulmaz bir zevki var tabii. Yoğurda limon sıkmak, mercimek çorbasına sirke dökmek, sandviçin içine kivi dilimi koymak ya da abartıp pişmiş aşa su katmak gibi asi bir tavır. Bunların hepsini yaptığımı, yapmayanlara da tavsiye ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Mutfakta bilinenin, buyrulanın aksine gidip, deneysel çalışmalar yapmak her zaman olmasa da çoğunlukla olumlu sonuç verir. 

Neyse, şimdi gelelim buzlu çaya! Türkiye’de havalar daha buzlu çay kıvamına gelmemiş olsa da, tarifi şimdiden yazıp bir kenara koymak istedim. Sıcaktan bunaldıkça yapılsın, içilsin, dostlarla paylaşılsın!

Malzemeler:

 • 3 adet demlik poşeti (siyah çay)
 • 5 bardak su
 • 1 bardak portakal suyu (süzgeçten geçirilmiş)
 • 1 adet limon
 • 3 çorba kaşığı şeker
 • Nane Yaprakları

Yapılışı:

 1. Beş bardak suyu bir demlikte kaynatıp içine çay poşetlerini ilave edin. Ocağın altını kapatıp, çayı 10dk. demlendirin.
 2. Demlik poşetlerini suyun içinden çıkarın. Çayı, karışımı yapacağınız sürahiye aktarın. Şekeri ilave edip iyice karıştırın ( Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırabilirsiniz).  Biraz soğuyunca portakal suyunu ve yarım limonun suyunu ekleyin.
 3. Kalan yarım limonu halka şeklinde dilimleyip nane yapraklarıyla birlikte çaya katın.
 4. Karışımı buz dolabında iyice soğuyana kadar bekletin. 
 5. Buz, nane yaprağı ve limonla servis edin.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir