Etkili, Sağlıklı Nasıl Zayıflanır? İşte Tüm Zayıflama Yöntemleri

Etkili, Sağlıklı Nasıl Zayıflanır? İşte Tüm Zayıflama Yöntemleri

Etkili,  Sağlıklı Nasıl Zayıflanır? İşte Tüm Zayıflama Yöntemleri

Etkili Zayıflama ve Sağlıklı Zayıflamak için Neler Yapmalı?

Diyet yapmak pek çok insan için zor ve meşakkatli bir yoldur. Diyet yapma fikri bütün insanlarda zorluk duygusunu çağrıştırır. Koşullar zorlaştırılarak yapılan diyetler ise, sağlığı tehdit edebiliyor. Eğer diyet yapmakta zorlanılıyorsa ve başlamak için gereken güç bulunamıyorsa bazı öneriler zayıflamak için yardımcı olabilir.

Porsiyonları küçültmek: Uygulanması zor yasaklar yerine, kişiler kendine bir plan uyguladığında daha sağlıklı sonuçlar alabilecektir. Porsiyonları tamamen yasaklamak yerine, küçük miktarlarda yemek uygundur. Hem böylece kişiler mahrum kalmayacak hem de sabır duygusu gelişecektir.

Kuru baklagiller tüketmek: Diyet sırasında alınan vitamin ve protein oranına da dikkat edilmelidir.  Bu dönemde lif açısından güçlü ve protein kaynağı olan baklagilleri tüketmek gerekir. Böylelikle daha zengin bir beslenme sağlanmış olacaktır. Liflerin özelliği hem kanser koruyucu özelliğinin olması, hem de bağırsak sindirimini düzenleyen bir etkisinin olmasıdır. Ayrıca lif tüketimiyle kansere karşı koruma sağlanmış olacaktır.

Alkol tüketimini bırakmak: Bu dönemde alkol kullanmaktan kaçınmak gerekir. Eğer gerçekten alkol seviliyorsa, şarap tercih edilebilir. Rakı, votka gibi içecekler çok yüksek alkol oranına sahipken, bu oran şarapta %12-13 arasındadır.

Şeker tüketimini bitirmek: Şeker kullanımını bitirmek zayıflamak için öneriler arasında sayılır.  Şekeri çok sık ve çok sayıda kullandığımızı düşünürsek ortaya çok ciddi bir tablo çıkacaktır. Örneğin günde 5 şeker kullanan biri 100 kalori alacaktır. Şekeri azaltmak veya tamamen bitirmek ile ayda alınacak 3000 kaloriden kurtulabilirsiniz. Yani kabaca hesapla şeker tüketimini bitirmekle yılda 5 kg yağ atılacaktır.

Alternatifli beslenmek: Beslenme yöntemlerinde hiçbir zaman tek besin ve grupları kullanılmamalıdır. Besinler tek başına asla yeterli değildir. Örneğin sebzelerin tüketiminin yanında, süt ve süt ürünlerini de kullanmaya gayret gösterilmelidir. Dengeli beslenmek sağlığı kaybetmemek için çok önemlidir. Zayıflamak istenirken, sağlığınızda ciddi sorunlar oluşabilir.

Gece yememek: En çok alınan kilolar arasında gece atıştırmaları geliyor. Özellikle geceleyin yemekler vücuda yüksek kaloriler olarak geri dönüyor. Çünkü metabolizmanın en ağır çalıştığı zamanlar olan geceler, kilo almaya daha müsait bir zamanlardır. Bu yüzden akşam 7’den sonra yemek yemek kesinlikle önerilmez.

Yağ tüketimi: Bunların yanında yağ tüketimine de dikkat etmek gerekir. Özellikle günlük alınan besinlerde kullanılan yağ türü çok önemlidir. Doymuş yağ oranına sahip ürünler bu yüzden azaltılmalıdır. Ayrıca süt ve peynir gibi ürünlerin yağsız olmasına dikkat edilmelidir. Yemeklerin yağ oranı ise atlanmaması gereken diğer bir konudur. Özellikle yemeklerde ve salatada zeytinyağı kullanmak daha sağlıklı ve kalorisiz bir seçenek olacaktır. Salatalarda ve yemeklerde bir tatlı kaşığı zeytinyağı yeterlidir. Bundan fazlası ise 50 kaloriyi gözden çıkarmak demektir.

Bu öneriler arasında belki de en önemlisi olarak, düşünce şeklini değiştirme gelmektedir.  Düşük motivasyon ile başlamak veya kendini diyete devam etmeye zorlamak kötü bir yoldur. Bu yüzden en başta düşünce sistemi değiştirilerek bunlara başlanmalıdır.

Protein ve Yağ Yakımı Arasındaki İlişki

Kanadalı araştırmacılar önderliğindeki bir grup küçük proteinlerin kas hücrelerinde dogrudan yağ yakımının artışını sağlarken aynı zamanda açlığı bastırdığını keşfetti. Siliar Nötropik Faktor (CNTF) proteinleri kilo kaybında önemli bir role sahip olabilirler.

Şimdiye kadar aşırı kilo üzerine yapılan araştırmaların çoğu hormonların etkisine odaklanmıştılar. Fakat söz konusu olan araştırmada CNTF proteininin aşırı kiloluğun etkilerine karşı kişiyi koruduğu gözlemlendi.

CNTF proteinleri kas hücrelerinde bulunan AMP kinaz enzimini işler hale getirerek yağ ve şeker metabolizmasını arttırıyorlar. Bu mekanizma aşırı kiloya yol açan metabolizma bozukluklarının risklerinin azaltılmasında yeni stratejiler oluturulmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüleri.

Protein Diyeti Zayıflatır mı?

Protein diyeti en fazla kilo verdiren diyet çeşidi olarak biliniyor. Kısa sürede hızlı kilo vermek isteyen insanlar bu protein diyetine başvurur. Vücuttaki fazla yağları yaktığı söyleniyor ve basen, göbek çevresi gibi en sevilmeyen yerlerde biriken kiloların gitmesine yardımcı oluyor. Ama diyet listesi bittikten sonra da yenilen ve içilenlere dikkat edilmesi gerekir.

Örnek bir Protein Diyeti Listesi:

  1. Gün:

Sabah: Şekersiz çay ve az yağlı beyaz peynir

Öğle: Haşlanmış tavukgöğsü

Akşam: Bir kase yoğurt

  • Gün:

Sabah: Şekersiz çay ve haşlanmış yumurta

Öğle: Bir kase zeytinyağlı barbunya veyahut haşlanmış barbunya

Akşam: 100 gr tavada az yağ ile pişmiş veya haşlanmış tavuk kırmızı et ve balık

  • Gün:

Sabah: Şekersiz çay ve haşlanmış yumurta

Öğle: 100 gr balık, tavuk veya et

Akşam: Barbunya, bakla gibi proteinli baklagiller yemeği

Protein Diyeti Faydalı mı?

Verilen diyet listesi 3 günde 3 kilo verdiren bir diyet listesi olarak biliniyor. Bu protein diyetiyle çok kilo veriliyor. Ama sağlıklı olduğu tartışılır. Bu diyet listelerini uygulayan çoğu kişi çok çabuk kilo verdiğini dile getiriyor. Fakat bilinen bir gerçek var ki çabuk verilen kilo çabuk alınabilir. Dolayısıyla verilen kilonun korunması için diyet yapıldıktan sonra da diyeti yapan kişinin kilosuna dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan diyetin faydası olmaz. Diyet yapılırken kullanılan malzemeler arasında kesinlikle karbonhidrat, şekerli gıdalar ve sebzelerin, meyvelerin şeker değeri yüksek olan yiyecekler bulunmaz.

Protein Diyeti Yapanlar ve Yorumları:

Diyetle birlikte spor yapanların sonuçları olumlu yönde olduğu biliniyor. Bu diyet listesi hızlı kilo verdirdiği için çoğu kişi için en sevilen diyet listesi olduğu söyleniyor. Çoğu kişi birçok diyet listesi deneyip başarısız olduğunu söyleyip protein diyetiyle morallerinin en üst seviye de olduğunu söylemiştir.

 


 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir