En Sosyal Blog

Allah Dostlarından Dua Örnekleri

Allah Dostlarından Dua Örnekleri

Dualar bizlerin yani insanlar arasında olan Müslümanlar için bir Allah’la konuşmaktır. İnsan dua ederken, namaz kılarken ve ona karşı bir ibadeti ihlaslı bir şekilde yapınca, onunla, yani yüce varlık olan Allah ile konuşmuş oluyor bu şekilde.

Bu yüzden dua önemlidir, İnsan oğlunun günde, haftada, aydı hiç olmadı yılda bir kez Allah (c.c) ile konuşması yani dua etmesi gerekir. Ve bir insanın bu gün neler yaptım diyerek kendini sorgulayıp ardında tövbe etmesi gerekir bunu da dua ile yapar.

Dualara Aracı Olan Dostla

Dualarda Allah (c.c) övmek büyük önem taşır çünkü bütün övgüler yalnıza ona aittir. Onundur her övgü ve söz.

Duamızı düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için aracılar vardır mesela düzgün ahlaklı bir dua edip ihlaslı bir şekilde HZ. Muhammet (s.a.v) için kabul et diyerek onu aracı kılarsak tabi daha etkili bir dua etmiş oluruz.

Bu yüzden dualarımıza devamlı aracı olarak HZ. Muhammedi katalım fakat yerin dualara katındaki Allah(c.c) daha iyi bir şekilde dua ettiğinizi bilsin.

Birçok Dua aracı dostu vardır, mesela Allah’ım güç ve kudret sana aittir diyerek övgülü sözler söyleyin, bu şekilde dua edenler peygamberlerdir onlar aracı ahlaklıdır, Allah (c.c) Bizlere onların ahlakını alalım nasıl dua ederlerse bizde o şekilde edelim ki kabul edilsin diyerek. onları bizlere aracı kılmıştır peygamberleri örnek almamamızı istemiştir.

İŞTE ALLAH DOSTLARINDA ÖRNEK TÜRKÇE DUALAR

Hz. Ömer’in Duaları– Hz. Ömer“Ey Allah’ım! Beni gafil bir şekilde yakalamandan, gaflet içerisinde bırakmandan ve gafillerden kılmandan sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[198]- Hz. Ömer şöyle dua ederdi:“Ey Allah’ım! Amelimi salih kıl. Yalnızca senin için kıl ve amelimde başkası için hisse bırakma.[199]- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: “Yarabbi! Beni ebrarlarla beraber öldür. Beni şerlilerin içerisine koyma. Ateşin azabından beni koru. Hayırlı insanlara beni ilhak eyle

Hz. Ali’nin Duaları– Hz. Ali“Belanın meşakkatinden, şekavetin varlığından, düşmanların sevinmesinden sana sığınıyorum. Hapisten, kayda vurulmaktan, kamçılanmaktan sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[212]- Kulağıma geldiğine göre Hz. Ali şöyle dua ederdi:“Ey Allah’ım! Günahlarım sana zarar vermez. Bana merhamet etsen sende bir eksiklik meydana gelmez”[213]-

Abdurrahman b. Avf’ın Duası – Kabe’yi ziyaret ederken bir kişiyi gördüm. Şöyle dua ediyordu:“Yarabbi! Beni nefsimin cimriliğinden koru! “ Bundan başka birşey de söylemiyordu. Ona
“Niçin başka birşey söylemiyorsun, sadece bunu söylüyorsun?” dediğimde
“Ben nefsimin cimriliğinden korunduğum zaman, artık hırsızlık yapmam, zina yapmam ve artık herhangi bir kötülük de işlemem” dedi. Baktım ki, o kişi Abdurrahman b. Avf’tır.

Ebu Hureyre’nin Duası– Ebu Hureyre’nin ölüm hastalığında Mervan kendisini ziyaret ederek“Ey Eba Hureyre! Allah sana şifa versin” dedi. Ebu Hureyre
“Yarab! Sana kavuşmayı bana sevdir. Ben sana kavuşmak isterim” dedi. Mervan daha Ashabu’l-Katâ denilen yere varmadan Ebu Hureyre vefat etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.