Eşler birbirine kefil olabilir mi?

Eşler birbirine kefil olabilir mi?

Eşler birbirine kefil olabilir mi?

Çiftçi Kredilerinde Kefil Eşi İmza Atıyor mu?


Tarım bankacılığında her zaman için merak edilen bir konu vardır. Eşin izni olmadan kefil olunur mu? Öncelikle hangi durumlarda kefil istenildiğinden biraz bahsedelim.
Tarım kredilerinde, kredi çekmek isteyen bir bireyin, açık limit dediğimiz, teminatsız limiti dolduysa eğer veya çekilecek kredi tutarı teminatsız şekilde uygun görülmeyecek türden bir kredi başvurusuysa, mutlaka kefil veya ipotek teminatı istenecektir. Bunun karşılığında da kefilin gelir evrakları şubeye teslim edilecektir.
Tarım kredilerinde çoğu zaman adı çiftçi kredisi olduğu için, kefil olarak da çiftçi birey tercih edilecektir. Kefil olarak getirilen çiftçinin, teminat olarak değerlendirileceği için, çiftçi kayıt sistemi dediğimiz çks dosyasında, sahipli arazi varlığının oluşuna veya iyi getiri sağlayacak ürünlere sahip olması gerekmektedir. Kefil olmada eş rızası aranmaktadır. Bunu şimdi detaylandıracağız.

Eşler birbirine kefil olabilir mi? Bu sorunun cevabı açık ve nettir. Eğer sicil olarak kefilliğe uygun bir eşiniz varsa, çiftçi kredilerinde birbirinize kefil olabilirsiniz. Ancak, eşinizin de çiftçilik gelirlerine sahip olması gerekmektedir. Çiftçilik Belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu durumda, eşinizin kefaleti hane bireyi olarak giriş yapılacağından, gelir ve gider dengenizi de etkileyecektir ve hatta eşiniz sizin için artı bir gelir olarak sayılacağı için, hanenizin gelirini etkileyen bu durum ile bankaya göstereceğiniz geliriniz artabilir ve daha fazla kredi tutarından da yaralanabilirsiniz.


Çiftçi Kredilerinde Eş Muvafakatnamesi Alınır mı?

Bu sorunun cevabı evet. Çiftçi kredilerinde, kefil olarak değerlendirilmesini istediğiniz kişinin, eşinin de bu durumdan haberdar olacağını ve hatta bankaya gelip eş muvafakatnamesini imzalayacak.

Bu durum kefil bulma durumunu zorlaştırsa da, aile için kişilerin finansal durumunda birbirlerinden haberdar olması için güzel bir uygulama. Hatta kredi kullanan kişilerin çoğu erkek bireyler olduğu için, evin hanımları bu uygulamadan oldukça memnun durumda. Kefil kişi, borçlu gibi sayılacağı için de, çiftçi kredilerinde eş muvafakatnamesi yani eş rızası alınır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir