En Sosyal Blog

Eskici ve Oğulları – Orhan KEMAL Kitap Özeti

Eskici ve Oğulları – Orhan KEMAL Kitap Özeti

Türk edebiyatının büyük ustalarından biriyle devam etmek istiyorum. Eser, Orhan Kemal‘in kaleminden çıkmıştır. Eserimiz, 1962 yılında, Everest Yayınları ile okuyucularla buluşturulmuştur. Ayrıca kitap, 100 temel eser içerisinde yer alıyor.

Kitapta, ekonomik koşullar ve bu koşulların aile bağlarını nasıl etkilediği anlatılıyor. Eskici, iki oğlu, bir kızı ve eşiyle yaşamaktadır. Ancak para yönünden geçimsizlik yaşamaktadırlar. Büyük oğlu, çalıştığı fabrikanın kapanmasıyla işsiz kalır. Çocukları ve eşiyle yine baba parasına muhtaç olur. Artık Eskici sadece küçük oğluna, kızına ve eşine bakmaz. Büyük oğlu, çocukları ve eşi de doyurması gereken boğazlar arasında yer alır.

Artık dükkan kimseyi doyurmaya yetmez. Küçük oğlu Ali ortaya bir fikir atar. Kütlü toplamaya gidecektir. Abisi, ilk başta bu fikri saçma bulur ve babasının da izin vermeyeceğini söyler. Ancak Ali, başka çarelerinin olmadığını ve babasına söylemeyeceğini ifade eder. Fakat, dükkandayken Topal Eskici ve Ali arasında her zaman ki kavgalardan yaşanır. Ali dayanamayıp kütlü toplamaya gideceğini söyler. Babası duyduğuna inanamaz. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra kütlüye ailecek gidileceğini söyler Topal Eskici.

Hazırlıklar yapılmıştır. Eşyalar kamyona yüklenmiştir. Çoğu olay kütlüye giderken yaşanır ve gidildiğinde de devam eder. Döndüklerinde ise istedikleri hayatı yaşayabilecekler mi? Bunu da, okuyup kendiniz cevaplamanızı istiyorum 🙂

Orhan Kemal edebiyatımızdaki büyük ustalarımızın arasında yer alır. Onun eserlerini büyük bir zevkle okumuşumdur. Gençler her ne kadar ‘Türk klasikleri’ denince büyük bir of çekse de ben çok seviyorum. Edebiyatımızdaki yazarların yapıtları gayet başarılı ve okuyucunun dünyasında iz bırakabilecek türden.

Kapak tasarımından da bahsetmezsem günah olur. Kapak gayet sade ve güzel tasarlanmış. Kapaktaki resimlerin içeriği de anlatabildiğini düşünüyorum. Hiç değilse kitabı niteleyen kavramlar arasında yer alabilir.

“100 temel eserse sıkıcıdır.” demeyin. Çünkü değil. Bir genç olarak okudum ve test ettim. Cidden güzel. Ha içerik sizin hoşunuza gitmez orası ayrı. Ama büyük bir yazarın eserini okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.