Erikli ve Kivili Muhallebi Tarifi

Erikli ve Kivili Muhallebi Tarifi

Erikli ve Kivili Muhallebi Tarifi

Misafirlerimize ikram etmek için terch ettiğimiz hazır tatlılar yerine emek harcayarak evde hazırlayabilir, harcadığımız emeğin karşılığında övgüler almak ve farkındalık yaratmak için farklı tatları bir arada kullanarak değişik tatlar yaratabilir ve misafirlerimizin beğenisini kazanabilirsiniz. Örnek bir uygulama olarak 3 renkli erikli ve kivili muhallebi yaparak misafirlerinizi mest edebilir, ailenize farklı bir tat sunabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

Muhallebi için 4 kaşık nişasta, 4 yemek kaşığı şeker, 1 yumurta sarısı, 4 bardak süt, 1 kaşık vanilya,

Erikli muhallebi için: 400 gram erik, 4 tatlı kaşığı nişasta, 4 yemek kaşığı toz şeker,

Kivili muhallebi için: 4 adet kivi, 4 tatlı kaşığı nişasta, 4 kaşık toz şekeri hazırladıktan sonra muhallebi yapımına başlıyoruz.

Sade ve erikli, kivili muhallebinin yapılışı:

1 ) Önce erikli ve kivili muhallebiyi yapıyoruz. Erikleri çekirdeklerinden ayırıp robottan geçirerek erik püresi haline getirip bir kap içine alın. Kiviler içinde aynı şeyi yapıp, kabuklarını soyun ve robottan geçirip kivi püresi haline getirip bir kap içine alın.

2 ) Erik ve kivi püresinin içine birer bardak su katarak 20 dakika pişirin. 20 dakika pişirdikten sonra suyunu süzün ve sadece püresini bir kap içine alın. Üzerine nişastasını ve toz şekerini ekleyerek tekrar pişirmeye devam edin. Pişirirken arada sürekli karıştırın. Karıştırmadığınızda top top olup katılaşacak ve muhallebi özelliğinde olmayacaktır.

3 ) Sade muhallebiyi yamak için nişasta ile toz şekeri karıştırın, üzerine yumurta sarısını ve sütü ekleyerek iyice karıştırın. Mikser ile iyice karıştırdıktan sonra pişirmeye başlayın. Karışım koyulaşıp katılaşıncaya kadar pişirin. Katılaşmaya yani kaynamaya başlayınca  vanilyayı ekleyin ve karıştırın. Diğer muhallebilerinizde kaynamaya başladığında ateşin altını söndürün ve tencereleri bir kenara alın.

4 ) Servis için artık hazırlayabilirsiniz. Geniş cam bardaklarınıza veya servis kaplarına sırasıyla kat kat erikli muhallebi, sade muhallebi, kivili muhallebi veya sırasını zevkinize göre ayarlayarak servis kaplarını doldurun. Üzerine dilediğinizce muz veya kivi dilimi ekleyerek süsleyin ve soğuması için dolabınıza koyun.

1 saatlik bir soğuma süresinden sonra artık servise hazır hem zarif bir görünümü olan hem de lezzet olarak çok farklı bir tat olan muhallebinizi misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir