Ergenlik Sivilceleri İçin Çözüm Nedir?

Ergenlik Sivilceleri İçin Çözüm Nedir?

Ergenlik Sivilceleri İçin Çözüm Nedir?

Pek çok insan ergenlik sivilcelerine zaman zaman maruz kalmışlardır. Hayatımızın pek çok anında bizi etkileyen günlük hayatınızı olumsuz yönde sürdürmemiz ağlayan ergenlik sivilceleri kendi içerisinde de oldukça farklı türlere ayrılmaktadır. Gerek derinin yapısından gerekse hormonal bozukluklardan kaynaklanan ergenlik sivilceleri geçmesi oldukça zor olan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Ergenlik sivilcelerinin oluşumunda pek çok önemli husus rol oynamaktadır. Gelişen ve değişen vücut sayesinde gerek hormonal düzensizlikler gerekse katkı maddeleri dolayısıyla pek çok sebepten ötürü çıkan sivilceler önlemi alınmadığı takdirde ileriki yaşlarda soruna yol açabilmektedir.

Ergenlik Sivilcesini Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Ergenlik sivilceleri pek çok insanın geçmişte başına gelen oldukça zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Ergenlik sivilcelerinin oluşumunda pek çok etken rol oynamaktadır ve tedavisinde bu etkenlerin bilinmesi oldukça önemlidir. Ergenlik sivilcesini geçirmenin yollarının başında ilk olarak düzenli beslenme gelmektedir. Değişen vücut ve alınan kilolar dolayısıyla beslenme oldukça önemlidir ve sağlıklı beslenme sonucunda sivilcelerde azalma görülmesi olasıdır. Ergenlik sivilcesini geçirmenin yollarının ikinci sırasında ise düzenli spor yapmak gelir. Hormonların dizginlenmesine ve vücudun sağlıklı kalmasına yarayan spor yağ yakılmasından dolayı oluşan sivilceleri de geçirebilmektedir.

Ergenlik sivilcesini geçirmenin üçüncü yolu ise çeşitli bitkilerden üretilen kürleri uygulamaktır. Bitki kürleri içeriğindeki özütler den dolayı oldukça faydalıdır ve sivilceleri geçirmek de birebir rol oynamaktadır. Listenin dördüncü sırasında bir Hekim kontrolünde yazılan sivilce ilaçları yer almaktadır. Hormonal kaynaklı olmadığı sürece çoğu sivilceyi geçirebilen sivilce ilaçları içeriğindeki maddeler dolayısıyla sivilcedeki iltihabı kesebilme özelliğine sahiptir. Hormonal kaynaklı sivilcelerde ise aynı şekilde bir hekim kontrolünde hap kullanmak tedavi edici yönde etki sağlamaktadır.

Ergenlik Sivilcesinin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Değişen vücut ve gelişen organlar sayesinde vücutta oluşan ergenlik sivilceleri gözlemlemek aslında pek çok yönden normal bir durum sayılmaktadır. Vücudun derisinde oluşan yağ zamanla birikir ve hava alamayan gözeneklerden sivilce oluşumu meydana gelir. Düzenli cilt temizlemesi ile geçebilecek ergenlik sivilceleri sıkılıp yara yapıldığı takdirde ileriki yaşamlarda büyük sorunlara yol açabilmektedir. Sivilce tedavisinde bir doktora danışmak önerilmektedir.

Ergenlik Sivilceleri Cinsiyete Göre Farklılık Gösterir Mi?

Cilt sorunu olarak ergenlik dönemindeki sivilcelenme sorunu özellikle genç kızların yaşadıkları bir cilt sorunudur. Buna rağmen ergenlik döneminde olan erkeklerin bazıları da sivilcelenme sorunu yaşarlar. Buradaki zıtlık kız çocuklarının neredeyse hepsi sivilcelenme sorunu yaşarken bu dönemdeki cilt problemleri çok endişe verici olmaz. Ancak ergenlik dönemindeki erkeklerin sayı olarak nadiren karşılaşmalarına rağmen sivilcelenme problemini yoğun olarak yaşarlar. Ciltlerinde görülen sivilce ve akne yoğunluğu genç kızların yaşadığından daha sıkıntılıdır. Üstelik artık tıraş olmaya başlamaları da sivilce ve aknelerin kanama yaparak bir türlü iyileşme dönemine girememelerine sebep olur.

Ergenlik Sivilceleri Ne Zaman Çıkmamaya Başlar?

Genellikle 15li 16lı yaşlarda yani ergenlik döneminde baş gösteren sivilceler genellikle 3 ile 4 yıl arasında iyileşme gösteriyor. Bu süreç kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı ciltler zaten çok yağlı bir sahip olduğundan ergenlik sivilcelerini atlatmakta zaman açısından sıkıntı yaşayabilirler. En kötü haller göz önünde bulundurulduğunda ortalama en geç 25li yaşlarda ergenlik sivilcelerine bir daha dönmemeleri üzerine vedalaşılır. 25li yaşlara gelindiğinde hala iyileşmeyen sivilceler ciltte görülüyor ve hala yenileri ekleniyor ise bunlar ergenlik sivilcesi değil aknedir. Geç yaş akneleri erkeklere oranla kadınlarda daha çok sık rastlanan bir cilt problemidir. Sivilce ve akne tedavisinde kişinin sabırlı ve temizliğine dikkat ederek yaşantısını sürdürmesi gerekmektedir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir