Enginarlı Kuzu Yahnisi Tarifi

Enginarlı Kuzu Yahnisi Tarifi

Enginarlı Kuzu Yahnisi Tarifi

Mevsim enginarın olunca, konu da et olunca ikisini bir araya getirmezsem olmazdı.

Et pişirme teknikleri için bol bol tarif araştırmaları yapıyorum bu günlerde. Allahım neler var neler, kelimelerin kifayetsiz kaldığı tariflerle karşı karşıyayım. Bu et konusu derya deniz. Onu da yapmalıyım, bunu da yapmalıyım derken kocaman bir listem oldu. Sınırlarımı aşıp bir çoğunu denemek, bayıldığım tarifleri yapabilmek için deliriyorum ama önce temel teknikleri iyice bir sindirmem lazım. Pişirme tekniklerini adam gibi bir atlatayım da, işte o zaman kimse tutamaz beniJ
Gelelim bugünkü deneyimime. Enginarlı Kuzu yahnisi. Braise yöntemini kullandım. Teknik oldukça tanıdık, ama işi teorisiyle öğrenmeyi tercih ettiğimden hiçbir noktayı atlamak istemiyorum. Bu yöntemde, malzemeler önce yağda kavruluyor, sonra da az miktarda su ile yumuşayıncaya kadar hafif ateşte pişiriliyor. Hem etler hem de sebzeler için kullanılabilen bir teknik. Özellikle de sert ve az kaliteli etler için ideal. Ayrıca lezzet ve besleyici öğeler de maksimum derecede korunuyor. Yahni, rosto gibi yemekler bu yöntemle pişermiş.
Ben de kuzu eti ve enginarları işte aynen böyle pişirdim ve ortaya da enfes bir enginarlı kuzu yahnisi çıktı. Yani ben ismini öyle koydum. Son anda aklıma gelen terbiye fikri de yerinde bir karar oldu. Ekşisiyle, kıvamıyla beklediğimin üzerinde bir yemek çıktı ortaya. Hem sağlıklı hem de tam bir lezzet bütünlüğü. Böylelikle Braise yöntemiyle bu güzel yahni sayesinde tanışmış oldum…

Malzemeler:
Yarım kilo kuzu eti (yapacağım yemeği söyleyince kasabım but kısmından az yağlı bir kuşbaşı hazırladı bana)

2 adet enginar

Bir su bardağı kadar iç bakla

Arpacık soğan (istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz)

3-4 diş sarımsak

Bir yemek kaşığı tereyağı (ben kendi hazırladığım ghee yağından kullanıyorum)

Tuz,Karabiber,Dereotu,Sebze suyu.


Terbiyesi için bir yumurta sarısı ve bir limon suyu


Hazırlanışı:  Kuzu etlerini tencereye koydum ve kısık ateşte önce bir güzel suyunu bırakmasını, sonra çekmesini bekledim. Tabi bu arada tenceremin ağzı sürekli kapalıydı. Ara sıra karıştırmak için açtım sadece.

Etler suyunu çekince içerisine tereyağını ilave edip etleri bir güzel kavurdum. Etler kavrulunca da önce arpacık soğanları ve sarımsakları, sonra da etlerin boyutunda doğradığım enginarları attım tencereye ve biraz da onları çevirdim. 

Sıra geldi su eklemeye. Ben sebze suyu kullandım ve öncesinde ısıttım sebze suyunu. Sebze suyu yoksa da eklenen su yine sıcak olmalı. Miktarı da tüm malzemelerin üzerini örtecek kadar olsa yeter. Tuz ve karabiber de ekledikten sonra yine ağzını kapattım tencerenin ve herşeyin yumuşamasını bekledim.

Etler ve enginarlar yumuşayıncaya kadar kısık ateşte ve ağzı kapalı olarak pişti yemeğim. Pişmesine yakın da ayrı bir yerde haşladığım iç baklalarımı ekledim yemeğime ve altını kapattım.

Sıra geldi terbiyeye. Terbiye için bir yumurta sarısı ile limon suyunu iyice çırptıktan sonra yahninin suyuyla bu karışımı ılıştırdım ve yavaş yavaş yemeğe ekledim. Terbiyeden sonra tekrar altını yakmadım ama. Benim kullandığım terbiye yerine liyason da eklenebilir. (Bir yumurta sarısı ile krema çırpılarak yapılan liyason yine ılıştırılarak yemeğe eklenebilir)

İşte nefis yahnim hazır. Etler yumuşacık. Enginar ve baklalarla süper bir lezzet bütünlüğü yakaladılar. Hafif ekşi ve bolca dereotuyla da buluşunca lezzet doruklara çıktı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir