Enginar Salatası Tarifi

Enginar Salatası Tarifi

Enginar Salatası Tarifi

İşte geldik, yine buradayız. Nerede derseniz, tabi ki enginar mevsiminde. Düşünüyorum da bu kadar çok sevdiğim başka bir sebze var mı diye, sanırım yok.

Burada yararlarından bahsetmeye gerek yok, o kadar yazılıp çiziliyor ki, bilmeyen yoktur herhalde. Zaten enginar öyle bir sebze ki, yerken iyiliğini hissediyorsunuz. Evet diyorsunuz, bu bana kesin iyi bir şeyler yapıyordur.  
Bu salata çok basit, o kadar basit ki sadece ince ince kıyıp, yağ limon tuz atıyorsunuz hepsi bu
Aynı zamanda enginarın göbeği ile de yapabilirsiniz. Ama şu aralar enginarın en taze ve körpe olduğu zamanlar, ben yapraklarını da işin içine katmak istedim. Tabi önce ayıklayıp, yaprakların sert kısımlarını atıyoruz, kalan daha az sert kısımları ise kemirmekten kimseye zarar gelmez. 
Bu şekilde nasıl doğradın derseniz onu da Japon mandolini ile yaptım. Ama gayet tabi elinizde de doğrayabilirsiniz. 
İşte tarifi…

  • Malzemeler :
  • 2-3 adet enginar
  • Zeytinyağı, limon
  • Tuz

Yapılışı;


Enginarları seçerken mümkün olduğu kadar küçük seçin. Ben o kadar küçüklerine gül goncası diyorum. Şanslıysanız gül goncası kadarlarını bulabilirsiniz.
En dışından başlayarak, kartlaşmış yaprakları ayıklıyoruz, tabaka tabaka. körpecik kısımlara geldikten sonra, uç tarafındaki sert kısımları da kesip enginarı ikiye bölüyoruz. hemen limonla ovuyoruz kesilen kısımları ki, kararmasın.
Daha sonra çok ince dilimler halinde kesip, zeytinyağı, limon ve tuzla tatlandırıyoruz.  
afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir