Enginar Haşlama (Dip Sos İle)

Enginar Haşlama (Dip Sos İle)

Enginar Haşlama (Dip Sos İle)

Yıllardır, birçok yemek programında rast geldim bu tarife. Batıda enginarı genellikle bu şekilde tüketiyorlar. Haşlayıp dip sosa batırıyorlar ve yapraklarını kazıyarak yiyorlar. Hep aklımdaydı, bir türlü denemek kısmet olmadı. Ta ki bugüne kadar.

Eve geldim, baktım ki yiyecek hiç bir şey yok. Dün Karaburun’dan aldığım enginarlar bana şöyle bir göz kırptılar. Hemen işe koyuldum, yarım saat sonra yemeğim masadaydı.   

Dip soslar tamamen sizin keyfinize kalmış, enginarla yakışacağını düşündüğünüz her şey olabilir. Hardallı karışımlar, zeytinyağı-limon karışımı, yoğurtlu-mayonezli karışımlar vs…

İnternette milyon tane tarif var. Çeşit çeşit yapın, eşinize dostunuza ikram edin, harika bir atıştırmalık. Bu arada rakıya da çok yakışır, benden söylemesi… 🙂 
İşte tarifimiz…

Malzemeler :

 • 3 adet enginar
 • 1 kase yoğurt
 • 1 tutam kıyılmış dereotu
 • zeytinyağı
 • limon
 • tuz 

Yapılışı :

 1. Enginarların sapını kesin, güzelce yıkayın. Başka hiç bir yerini kesmeyin.
 2. Düdüklü tencerede buhar sepetinde haşlayın. Düdüklü tencereniz yeni nesilse 30 dk, eski tipse 45 dk kadar haşlayın. 
 3. Yaprağını çektiğinizde kolayca geliyorsa ve yaprağın iç tarafındaki beyaz kısmını dişinizle kolayca kazıyabiliyorsanız olmuş demektir.
 4. Yanına limon- zeytinyağı çırpın.
 5. 1 kase yoğurda bol zeytinyağı ve dereotu ekleyin. Bu da diğer dip sosunuz. Eğer isterseniz bu karışıma hardal da ekleyebilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir