Enginar Dolması Tarifi

Enginar Dolması Tarifi

Enginar Dolması Tarifi

Bugün günlerden enginar dolması. Evet, bugün belki de yeryüzündeki en özel lezzetlerden birini anlatacağım size. Enginar dolması… Üstelik yapması da inanılmaz kolay.

Yavaş yavaş enginar zamanı geliyor. Bana gelen enginarlar tabi ki İzmir’den. Görseniz tazecik, körpecik. Her yıl enginar zamanı İzmir’de yaşayan erkek kardeşim sağ olsun beni kırmaz, gider bulur buluşturur en güzelini, en tazesini gönderir bana.

Aslında ben ortaokul ve lise yıllarımı İzmir’de geçirdim. Oldukça uzun yıllar orada yaşadım diyebilirim, ama bazı lezzetler var ki, onları Ankara’da yaşarken tanıdım. Enginar dolması da o lezzetlerden biri. Çok yakın arkadaşım Burcu’nun annesi Rengin Teyzem’den öğrendim tarifi. Zaten Ege’ye ait bir şey pişireceksem hemen O’nu ararım. Bunca yıldır, verdiği hiçbir tarif şaşmamıştır. Her zaman enfes olur.

Şimdi gelelim enginar dolması ile ilgili detaylara. Aslında çok fazla dikkat etmeniz gereken bir şey yok. Enginarın çiçeğinin en üst kısımlarından iki parmak kadarını, enginarı tahtaya yan yatırarak, keskin bir bıçakla kesiyoruz. Bu kısımları keserken dikkat edeceğimiz şey, en sert ve kartlaşmış kısmını kesmek olmalı. Daha sonra her bir yaprağı güzelce kanırtıp iyice yıkıyoruz enginarları. Ve sıraları gelene kadar limonlu suda bekletiyoruz.

Gerisi çok kolay, az pirinçli bol yeşillikli ve zeytinyağlı bir iç hazırlayıp, o yaprakların arasına dikkatlice tek tek yerleştireceğiz. Kulağa zor geliyor ama değil, ve sonuç her türlü zahmete değer.

Bu arada mevsimlerden de enginar, bu durumda eylemlerim devam edecek. Takipte kalın dostlar..:)

Haydi bakalım, mutfağa. İşte Rengin Teyzem’in enginar dolması…

Malzemeler :

 • 4 adet enginar
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 5 dal yeşil soğan
 • 1 demet dereotu
 • 1 demet maydonoz
 • 1 bardak pirinç
 • Zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

Yapılışı :

 1. Enginarların üstteki sert kısımlarını, iki parmak kalınlığında, kesiyoruz. Yaprakları yerlerinden oynatarak aralarını esnetiyoruz. Akan suyun altında güzelce yıkayarak limonlu suyun içine bırakıyoruz.
 2. Diğer tarafta, pirinci, ince kıyılmış kurusoğanı, yine ince kıyılmış yeşillikleri güzelce karıştırıyoruz.
 3. Pirinçli karışıma bolca karabiber, tuz ekliyoruz. Ve yine bolca zeytinyağını da ekleyerek, güzelce karıştırıyoruz.
 4. Şimdi, belki ilk denemenizde zorlanacağınız, ama sonrasında kolaylıkla yapacağınız bölüme geldi sıra. Her yaprağı koparmadan, nazikçe esnetiyoruz. Ve arasına yaptığımız karışımdan, diplere doğru iterek yerleştiriyoruz.
 5. Ortalara yaklaştıkça, yapraklar inceleceği için bu işlem zorlaşacaktır. Yapabildiğiniz kadar yapın, ortalardaki beyaz halka kısmına geldiğinizde, burayı doldurmadan geçiyoruz.
 6. Tam orta kısmına da yine bolca iç malzemeden koyuyoruz. Diğer dört enginarı da bu şekilde doldurduktan sonra, düdüklü tencereye yerleştirip üzerlerine 1 limonun suyunu gezdiriyoruz.
 7. Daha sonra 1,5 bardak kadar suda haşlayıp, afiyetle yiyoruz. Ben buharda haşladım. Eğer buharda haşlamak için süzgeciniz varsa o şekilde de yapabilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir