Ender Saraç: Antiaging (Yaşlanmanın Yavaşlatılması)

Ender Saraç: Antiaging (Yaşlanmanın Yavaşlatılması)

Ender Saraç: Antiaging (Yaşlanmanın Yavaşlatılması)

Yaşlanmayı nasıl geciktirebilirim?

Son yıllarda, özellikle şehir hayatındaki aşırı yoğunluk, stres, hava kirliliği, yiyecek kalitesinin bozulması gibi pek çok nedenden dolayı yaşlanma ve yıpranma çok artmıştır.

Her ne kadar tıp teknolojisinde çok büyük ilerlemeler olduysa da, insanın ömründe ve tıbbi yaşam kalitesinde, teknolojideki ilerlemeler kadar artış olmamıştır.

Bu nedenle, kişinin kendisini daha iyi tanıması ve henüz hastalıklar oluşmadan kendine iyi bakması çok akıllıca o1ur. Son zamanların gözde ifadesiyle antiaging veya esas tabiriyle doğal ve uzun yaşamın sırları bizzat doğanın kendisinde gizlidir.

Dr. Ender Saraç her şeyden önce şunu belirtmek istiyor ki, estetik ve kozmetik olan yüz germe, botoks, dolgu enjeksiyonları gibi uygulamalar aslında gerçek anlamda antiaging olmayıp daha yaşlı bir görünümün sadece cilalanmış halidir. Bedeni olduğu kadar ruhu da genç ve diri tutmayı amaç edinmemiş bir antiaging programı tam

Ender Saraç: Antiaging formülleri

Dr. Ender Saraç Yaşlanmanın gecikmesi, yani antiaging için bir çok formül önermektedir. İşte Doktor Ender Saraç’ tan Antiaging formülleri:
Geç yaşlanma için bitkisel formüller: growth hormone releaser (büyüme hormonu salgılatıcısı), arı poleni, arısütü, chlorella, üzüm çekirdeği özü, coenzyme Q10, amrit kalaş, kefir, A, E’, C vitaminleri, bakır, alfa lipoik asit, çinko, selenyum, ginkgo biloba, B1, B6 vitaminleri folik asit, ginseng ve aloe Vefa genelde uzun ömrü desteklemeye yardımcıdır.

Yaşlanmayı geciktiren bitki çayları:

kombu çayı, yeşil çay, adaçayı, yüksek dağlarda yetişen özel ve yöresel bitki çayları ve genelde tropikal bitki çayları yararlıdır.

Yaşlanmayı geciktiren şifalı bitkiler:

biberiye, zencefil, zerdeçal, mercanköşk, dereotu ve fesleğen faydalı baharatlardandır. Ayrıca yüksek ve temiz dağlarda yetişen genelde yeşil renkli baharatlarda, özellikle dağ kekiği de şifalıdır.

Geç yaşlanmak için nasıl beslenmeliyiz:

Daha sağlıklı bir yaşam için mümkün olduğunca vejetaryenliğe yakın bir diyet seçilmelidir. Özellikle kırmızı et seçiminde dikkatli olmak gerekir; suni beslenmiş ve mutsuz hayvanların etleri yenmezse iyi olur.

Mümkün olduğunca organik yetişmiş ve mevsimdeki gıdalara ağırlık vermek, turfanda ve hormonlu sebze, meyve ve konservelerden uzak durmak, mikrodalga fırınları pişirmede değil, sadece ısıtmada kullanmak, akşam çok geç ve ağır yememek büyüme hormonu düzeyini olumlu etkiler.

 

Ayrıca hareketsiz kalmamak, düzenli egzersiz yapmak, beyaz un ve beyaz şekeri azaltmak, stresi aşırı biriktirmeden atmaya çalışmak, sağlam bir ruhsal inanca sahip olmak, mümkün olduğunca temiz hava ve oksijen almak, bol ılık su, kaynak suyu ve madensuyu içmek, düzenli uyumak, düzenli saç, kıl, tırnak temizliği yapmak, bol kahkaha atmak, gülmek, rahatlatıcı masajlar ve bakımlar yaptırmak, yaşa ve cinsiyete göre düzenli vitamin, antioksidan ve destekleyiciler kullanmak bu konuda ilk akla gelenlerdir.

Tabi ki kişinin genetik mirası da bu konuda çok önemlidir. Bazı ırklar çok erken yaşlanırken, bazı ırklar da, çok doğru yaşamasalar da çok erken yaşlanmayabilirler.

Fazla kilonun ve şişmanlığın ne kadar hızlı bir yıpranma ve yaşlanma etkeni olduğunu, kalbi, damatları nasıl hızlı yıprandırdığını söylemeye gerek bile yok.

Düzenli ve sağlıklı cinsel ilişkinin de ömrü uzattığı bilinen bir gerçektir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir