En Sosyal Blog

En Unutulmaz 10 Film Repliği Okuyun

En Unutulmaz 10 Film Repliği Okuyun

Bu listeyi ilk oturuşumda bitirmeyi hedefliyorum. Bu kadar motive olmamı sağlayan şey az önce izlediğim eski bir film olan  “Terminator Salvation” fimi oldu.  Kendimi ortalama bir sinefil saymışımdır. Bir yandan da maddeleme takıntım giderek bağımlılığa  dönüşüyor. Listeyi yapmak aklıma filmden hemen çıktıktan sonra  aceleyle eve dönerken geldi. Listeyi ingilizce türkçe karışık yapıyorum baştan söylüyorum kusura bakmayın.  Haydi Hop!

10. “You talkin’ to me ?” – Taxi Driver

Bickle’ın ayna karşısındaki müthiş repliğidir.  “You talkin’ to me?” diye başlar. “You talkin’ to me? You talkin’ to me? Then who the hell else are you talkin’ to? You talkin’ to me? Well I’m the only one here. Who the fuck do you think you’re talking to?” şeklinde devam eder. Senaristin söylediğine göre senaryoda sadece “Travis aynaya bakar” yazıyormuş Robert De Niro sahne çekilirken repliği doğaçlama olarak döktürmüş.

9. “I want you to hit me as hard as you can” – Fight Club

Hakkında konuşmamamız gereken kulubün açılışını sağlayan ilk kavgayı başlatan repliktir.  Anlatıcı ile Tyler Durden  içmeye bara gitme bara gitmişlerdir. Bar çıkışında Tyler repliği söyler ve gerisi gelir. İlk kural aklıma geldi susuyorum.

8. “Gülersen, bütün dünya seninle birlikte güler. Ağlarsan tek başına ağlarsın” – Oldboy

İntikam, öç gibi kavramramlardan hiç hazetmemekle birlikte burada çok iyi bir hikaye olduğu için listeye aldım. Uzun süre filmin etkisinden kurtulamadım. Repliği duyar duymaz zihnime kazındı bir daha da çıkmadı.

7. “I see dead people” – Sixth Sense

Ve büyük sır açığa çıkar Cole doktoruna sırrını söyler ve oha deriz bu film hakkında en pis spoiler yapılan filmlerden biri olmuştur. Filmden çıkanlar girenlere çat diye söylediklerinde ne olduğu anlaşılmaz ilk başta sonra da spoiler yapanlara okkalı küfürler edilir.

6.” Kibir en sevdiğim günah”- Devil’s Advocate

Esas oğlan Kevin müthiş iradesiyle intihar ederek Şeytan John Milton’a karşı koyduğunu zanneder. Fakat bilmezki kibir şeytanın en çok sevdiği günahtır. Son sahnede insan ruhunun zayıflığı zihnimize işlenir.

5. “There is no spoon !” – Matrix

Neo kahini görmek için salonda beklerken matrixi çözmüş olan çocuğun söylediği sözlerin ilk cümlesidir.  Neo matrixle ilgili ilk fikirlerini “kaşık çocuk”tan aldığı bu dersle oluşturmaya başlar.

4. “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” Baba

Don Carleone’yi Baba’nın ilk filminde bu replikle birlikte hatırlıyoruz.  Fakat bu repliği ilk ya da son kez duyuşumuz olmuyor.  Robert De Niro’nun Don Carleone’nin gençliğini oynadığı serinin ikinci filminde de teklifler devam ediyor.

3. “This is my heart and it’s broken” – Great Expectations

Filmin başında ve sonunda Finn ve Bayan Dinnsmor arasındaki diyaloglarda geçer bu replik fakat ilk başta söyleyen Bayan Dinnsmore’ken filmin sonunda Finn söylüyor bu repliği. 

2. why so serious? – The Dark Night

“why so serious” dedi joker ve “let’s put a smile on that face” diye devam etti. Milyonların zihnini ve kalbini fetheden bu replikler uzun süre unutulmayacaklar arasına girdi. Bakalım önümüzdeki Batman filmlerinden neler çıkacak.

1. “I’ll be back” – Terminator

Yıllar önce gazetenin birinde haberini okuduğum “en unutulmaz  film replikleri” araştırmasında “I’ll be back” birinciydi. Bence hala öyle olduğu için birinci sıraya koydum.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.