En Sosyal Blog

Elektirikli Arabalar Benzini Yok Edecek mi?

Elektirikli Arabalar Benzini Yok Edecek mi?

Yaklaşık dört yıl öncesinden bu güne, elektrikli araç satışları; araç üreticileri, destek verek hükümetler ve savunucular sayesinde kayda değer oranlarda arttı.

Fakat sorun olarak görülen en önemli durumlardan biri; genellikle küçük ve niş yapılı araçların, büyük dört kapılı araç pazarını nasıl domine edeceği…

Amerikalı savunucu grup Plug-in America üyeleri, hükümetlerin doğru politiklar üretmesiyle birlikte 25 yıl içerisinde elektrikli araçların içten yanmalı araçların yerine geçeceğine inanıyor.

Plug-in America, 2011 ve günümüz arasında yapılan bir araştırmanın sonucu olarak elektrikli araç satışını teşvik etmek için birleştirici bir gücün gerekliliğinden bahsediyor. Araştırma sonucunda teşviği artırmak için üç ana alanda 11 adet anahtar bulgudan bahsediliyor. Üç ana alan ise; pazarlama, kamu politikası ve potansiyel destek ağları.

Amaç: Sadece araç satmak değİl, farkındalık yaratmak

Pazarlama stratejisi tarafında Plug-in America geniş bir çağrı yapıyor; bireysel araç satcıları bilgilenmeli ve “elektrikli araç” sınıfına satışlarda ağırlık vermeliler.

Raporda ayrıca elektrikli araç satışlarının ABD’de her iki kıyı kesimi kentlerinde orta kesimlere göre büyük bir oranla daha fazla satıldığı sonucu ortaya konmuş.

Günümüzde elektrikli otomobiller çoğu ülkeye belli sayılarda ve tek bir sınıfta satış için pazarlanıyor, bu durumun satışların artmamasındaki engeli büyük. Daha çok sınıfta elektrikli araç, daha fazla pazarlanmalı ve piyasada hakim olunmaya çalışılmalı.

Araç üreticilerine ulusal çapta, her sınıfta -SUV ve Ticari araçlar dahil- araç üretmeleri için çağrı yapılıyor. Her sınıfta elektrikli araç seçeneğinin olması teşvik ve satışların artması için önemli bir unsur.

Elektrikli otomobillerin tanıtımı otomobil endüstrisi dışında da yapılıyor. Süt endüstrisi “Got Milk” adı altında bir kampanya düzenliyor. Ayrıca “Twenty Million Test Drive” adlı çok sayıda insanın sürüş deneyimini artırma amacı güden bir kampanya da mevcut.

Politika Hedefleri

Plug-in America raporu aynı zamanda hükümet ve politika nezdinde teşvik planları için çağrılar yapıyor.

Ayrıca elektrikli araçların literatüre girmesi konusunda da önemli çalışmalar yapılıyor, seyahat kuralları, şarj istasyonları, ölçümler ve tabela işaretleri konusunda da kesin adımlar atılmakta, yani elektrikli araçların ileride söz sahibi olması kesinleştiriliyor.

Şarj noktalarının ve şarj koşullarının globalleşmesi ve “One-size-fits-all” denilen donanımın standartlaştırılması isteniyor.

Kullanıcı geridönüşlerinden çıkarılan sonuçlar sonrasında şarj istasyonlarının çeşitli şarj imkanlarını desteklemesi gerekmekte.

Kaliforniya eyaletinde maksimum 16kwh pile sahip araçlar için çıkarılan federal vergi muafı sektör için biraz yardımcı olsa da sınırlamadan ötürü zararı da olabilir denildi.

Araç üreticilerinin değindiği sorunlardan birisi de şu anda uzun yıllar model geliştirmek için gerekli teşviklerin sağlanmaması.

Son olarak Plug-in America topluluğu ABD bazında elektrikli araçların yayılması için çalışıyor. Lobicilik faaliyetleri yapıyorlar denilebilir. Bizim ülkemizde de elektrikli araçlara olan destek giderek artıyor fakat yeterli değil.

Gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakabilmek, fosil yakıtlar gibi “kirli” yakıtları artık tüketmemek adına herkes kişisel olarak bilinçlenmeli ve en azından kişisel hayatında bindiği aracı elektrikli tercih edip karbon ayak izini azaltmaldır. Bu da bir adımdır.

Bakalım gelecek 25 yılda elektrikli araçların geleceği nasıl olacak? Peki siz ne düşünüyorsunuz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.